Ізраїльський акумулятор для електромобілів заряджається за 5 хвилин
15 Травня , 2017
Компанія Improbable планує створити реальний аналог “Матриці”, масштабну цифрову модель реального світу
15 Травня , 2017

Замість позаземного життя, можливо, краще шукати позаземні технології?

Ті, хто знайомий з космічною стратегією Stellaris, ймовірно, знають, що одним з ключових моментів перед зустріччю зі стародавнім розумним життям є визначення слідів технологій цієї цивілізації. Хоча сама гра – суцільна наукова фантастика, описаний концеп не здається таким вже і надуманим. Хоча б для тих же дослідників з Інституту пошуку позаземного життя SETI). Наприклад, на думку астронома Джейсона Райта, пошук слідів розвинених технологій, тобто так званих техносигнатур, які могли бути залишені стародавніми позаземними цивілізаціями, не менш важливий, ніж пошук біосигнатур.

Свою гіпотезу він описав і опублікував на сайті arXiv.org. Поспішаємо відразу повідомити, що в роботі Райта не міститься тверджень про наявність доказів, що вказують на можливе існування в Сонячній системі інших цивілізацій до нас. Однак імовірність цього розглядається, втім, як і його думка про те, чи справді ми шукаємо те, що потрібно. Дійсно, чи під правильним кутом ми шукаємо позаземні цивілізації?

«Немає жодних свідчень про існування будь-яких дуже сильно технологічно розвинених цивілізацій, що жили до нас. В моїй роботі насамперед задається питання про те, чи справді ми вичерпали всі можливі варіанти пошуку або ж існує якийсь вид доказів, який ми могли просто  пропустити. І якщо ми щось насправді пропустили і зможемо знайти це в майбутньому, то яка ймовірність, що сліди, залишені древніми високорозвиненими цивілізаціями, що жили до нас на Землі, не будуть мати нічого спільного з міжзоряними цивілізаціями, якщо такі, звичайно, теж існують або існували?»

У нинішньому вигляді пошук більшою мірою спрямований на виявлення навіть самих незначних ознак можливого життя або середовищ, здатних підтримувати життя (основним індикатором, як правило, виступає вода). Все це, звичайно, добре, проте Райт пропонує почати шукати техносигнатури, які могли залишити стародавні цивілізації інопланетян.

«Техносигнатури – це доказ технологій, які могли давним-давно залишити після себе інопланетні цивілізації», — говорить дослідник.

«Чому б, наприклад, не розглянути варіант, при якому поселення та інші об’єкти споруд позаземних цивілізацій могли бути зведені під поверхнею скелястих супутників або великих астероїдів?»

Так що ж потрібно шукати?

Відкриття нової планети, а ще краще – цілої системи по сусідству або навіть нехай у більш віддалених галактиках – це завжди гарні новини для шукачів інопланетян. Зовсім нещодавно нам подарувала надію на наявність позаземного життя система TRAPPIST. Хоча ця надія, слід визнати, вельми крихка через вкрай темпераментного характеру її рідної зірки, яка своїми потужними спалахами могла зробити систему повністю «стерильною». Інший кандидат виглядає ще більш привабливим – супер-Земля LHS 1140b. Навіть всередині нашої Сонячної системи є планетарні супутники – зокрема ті ж Європа і Енцелад, – які краяли нашу уяву і надії. Чому? Тому що там є вода. А де вода, там вище шанси на можливість наявності життя.

І все ж, незважаючи на те різноманіття планет, яке ми вже знайшли, ми так і не змогли знайти жодного прикладу позаземного життя. Парадокс Фермі? А може, ми просто шукали зовсім не там і зовсім не те, що потрібно? А можливо, і зовсім шукали не так уважно, як слід було б?

На цьому тлі Райта, який бажає просто використовувати всі можливі варіанти, зрозуміти цілком можливо.

«Навіть, незважаючи на те, що всі геологічні ознаки існування колись високорозвиненої технологічно просунутої позаземної цивілізації дійсно могли бути втрачені за великий період часу, якщо ці цивілізації освоїли польоти в космос, то в тому чи іншому вигляді вони могли залишити технологічні артефакти, які можуть бути виявлені навіть всередині нашої Сонячної системи».

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline