У США пройшли випробування нового космічного корабля
3 Вересня , 2017
NASA проектує мультикоптер Dragonfly, який відправиться досліджувати Титан у 2025 році
4 Вересня , 2017

Як вчені дізнаються про випробування ядерних бомб?

Землетрус? Ядерний вибух? Поділ або синтез? Ми дізнаємось, навіть якщо світові лідери брешуть. На міжнародній арені є не так багато речей, які лякають більше, ніж можливість ядерної війни. У багатьох країн є боєголовки – деякі з діленням, інші з більш смертоносним синтезом – але не всі відкрито заявляють, що вони у них є. Деякі підривають ядерні пристрої, заперечуючи це; інші стверджують, що володіють термоядерними бомбами, тоді як в дійсності ні. Завдяки глибокому знанню науки, Землі і того, як через неї проходять хвилі тиску, нам не потрібно піддавати лідера країни тортурам, щоб дізнатись правду, вважає Ітан Зігель з Medium.com.

У січні 2016 року уряд Північної Кореї заявив, що підірвав водневу бомбу, яку також пообіцяв використовувати проти будь-яких агресорів, що загрожують країні. Незважаючи на те, що в новинних агентствах були показані фотографії грибних хмар з детальним описом, ці кадри виявились архівними; випробування не були сучасними. Радіація, що потрапляє в атмосферу, небезпечна і являється явним порушенням Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань 1996 року. Так що, якщо країни хочуть протестувати ядерну зброю, вони роблять це там, де ніхто не зможе знайти радіацію: під землею.

У Південній Кореї репортаж про ситуацію був страшним, але неточним, оскільки показані грибні хмари – це старі кадри, які не мають відношення до північнокорейських випробувань

Ви можете підірвати бомбу де завгодно: у повітрі, під водою в океані або під землею. Всі три вибухи можна виявити, хоча енергія вибуху буде «приглушеною» в залежності від середовища, в якому поширюється.

Повітря, будучи найменш щільним, найгірше заглушає звук. Грози, виверження вулканів, запуски ракет і ядерні вибухи випускають не тільки звукові хвилі, які можна почути, але й інфразвукові (довгі хвилі низької частоти), які в разі ядерного вибуху – такі енергетично потужні, що детектори по всьому світі з легкістю їх розпізнають.

Хмара ядерного вибуху над Нагасакі

Вода щільніша, і хоча звукові хвилі рухаються у воді швидше, ніж у повітрі, енергія швидше розсіюється з пройденою відстанню. Однак, якщо ядерна бомба вибухає під водою, виділена енергія настільки велика, що згенеровані хвилі тиску можуть бути легко вловимі гідроакустичними детекторами, розгорнутими багатьма країнами. Крім того, немає ніяких водних явищ, які можна було б сплутати з ядерним вибухом.

Тому, якщо країна хоче спробувати приховати ядерне випробування, краще всього буде провести його під землею. Хоча згереровані сейсмічні хвилі можуть бути дуже сильними від ядерного вибуху, у природи є ще потужніший метод генерації сейсмічних хвиль: землетруси! Єдиний спосіб розповісти про них – тріангуляція точного положення, тому що землетруси дуже і дуже рідко відбуваються на глибині 100 метрів або менше, а ядерні випробування (поки що) завжди проходили на невеликій глибині під землею.

З цією метою країни, які підписали Договір про заборону ядерних випробувань, створили сейсмічні станції по всьому світі, щоб винюхувати будь-які ядерні випробування, які проводяться.

Міжнародна система відстеження ядерних випробувань, показує п’ять великих типів випробувань і положення всіх станції. Загалом в даний час активні 337 відомих станцій

Саме цей акт сейсмічного моніторингу дозволяє нам робити висновки про те, наскільки потужним був вибух і в якому місці Землі – в трьох вимірах – він стався. Сейсмічна подія Північної Кореї, яка відбулась в 2016 році, була зареєстровано по всьому світі; 337 активних моніторингових станцій по всій Землі були достатньо чутливі для цього. За даними Геологічної служби США, 6 січня 2016 року в Північній Кореї відбулась подія, еквівалентна землетрусу величиною 5.1 бали. Грунтуючись на величині землетрусу і сейсмічних хвиль, які були зареєстровані, ми можемо відновити обсяг випущеної енергії – близько 10 кілотонн тротилового еквіваленту – і зрозуміти, чи це був ядерний вибух чи ні.

Завдяки чутливості спостережних станцій, глибину, величину і положення вибуху, який змусив Землю трястись 6 січня 2016 року, можна чітко встановити

Найважливіша порада, крім непрямих доказів величини і глибини землетрусу, виходить з типів зенерованих сейсмічних хвиль. Загалом, є S – і P-хвилі, зсувні, або вторинні, і поздовжні хвилі, які іноді називають первинними. Землетруси, як відомо, виробляють найпотужніші S-хвилі порівняно з P-хвилями, а ядерні випробування породжують потужніші P-хвилі. І ось, Північна Корея заявляє, що це була воднева бомба (синтезу), яка набагато смертоносніша бомб поділу. В той час, як енергія, що випускається урановими або плутонієвими бомбами на основі реакції поділу мають потужність близько 2-50 кілотонн тротилового еквіваленту, водневі бомби випускають енергію в тисячі разів потужніші. Рекордсмен  – радянська Цар-бомба потужністю 50 мегатонн тротилового еквіваленту.

Вибух Цар-бомби в 1961 році був найбільшим ядерним вибухом на Землі 

Профіль хвиль, отриманий по всьому світі, говорить, що це не землетрус. Так що Так, Північна Корея найімовірніше підірвала ядерну бомбу. Але яку? Є різниця між бомбами на основі синтезу і на основі поділу:

  • Бомба на основі ядерного поділу бере важкий елемент з великою кількістю протонів і нейтронів, наприклад, ізотопи урану або плутонію, і бомбардує їх нейтронами, які можуть бути захоплені ядром. Коли відбувається захоплення, народжується новий нестабільний ізотоп, який дисоціює на більш дрібні ядра, вивільняючи енергію, а також додаткові вільні нейтрони, дозволяючи ропочатись ланцюговій реакції. Якщо все зроблено правильно, величезна кількість атомів може пройти через цю реакцію, перетворивши мільйони міліграмів або навіть грамів матерії в чисту енергію за формулою E = mc2.
  • Термоядерна бомба на основі синтезу бере легкі елементи, такі як водень, і за допомогою величезних енергій, температур і тиску робить так, щоб ці елементи злились в важчі, такі як гелій, виділяючи ще більше енергії, ніж бомба на основі поділу. Температура і тиск потрібні настільки великі, що єдиний спосіб створити термоядерну бомбу – це оточити гранулу синтезу паливом на основі бомби ділення: щоб величезний викид енергії зміг запустити реакцію синтезу. До кілограму речовини може перетворитись в чисту енергію на стадії синтезу.

Багато хто плутає випробування з бомбами поділу і синтезу. Але вчені розрізняють їх безпомилково

Що стосується виходу енергії, то північнокорейська тряска була безсумнівно викликана бомбою на основі поділу. Якби це було не так, то це був би найслабший, найефективніший вибух з реакцією синтезу на планеті, який навіть у теорії створити не виходить. З іншого боку, є чіткі докази того, що це був саме вибух з реакцією поділу, оскільки записи сейсмічних станцій показали неймовірно схожий вибух у 2013 році, все в тій же Північній Кореї.

Різниця між землетрусами, сигнал яких показано синім, і ядерним випробуванням, показаним червоним, не залишає сумнівів у природі такої події

Іншими словами, всі дані, які ми маємо, вказують на один висновок: в основі цього ядерного вибуху була саме реакція ділення, а не синтезу. І це точно не було землетрусом. S – і P-хвилі довели, що Північна Корея підриває ядерні бомби, порушуючи міжнародний закон, але сейсмічні зведення, незважаючи на віддаленість, показують, що це не бомби синтезу. У Північній Кореї ядерні технології 1940-х років. Навіть якщо світові лідери брешуть, Земля скаже правду.

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline