НАСА проводить випробування літального апарату, обладнаного довгими і гнучкими крилами
29 Жовтня , 2017
Компанія Scaled Composites вперше підняла в повітря прототип експериментального літака X-plane Model 401
30 Жовтня , 2017

Як працює штучний інтелект: розпізнавання осіб і побутові дрібниці

Ми продовжуємо розповідати про те, як влаштовані системи на базі штучного інтелекту і в яких сферах сучасного життя ми вже можемо скористатись послугами «розумних» машин. Сьогодні мова піде про технологію розпізнавання осіб і ряд приємних дрібниць, які роблять наше життя трохи комфортнішим.

Штучний інтелект в повсякденному житті

Як не дивно, ми вже користуємось безліччю систем на базі ШІ, навіть не підозрюючи про це. В основному це стосується сфери мобільних технологій та інтернету: саме «розумні» програми роблять популярні сервіси такими зручними і універсальними, незважаючи на те, що ними щодня користуються мільйони різних людей у всьому світі. Ось кілька простих прикладів того, як ШІ робить наше життя кращим:

Спам

Так-так, штучний інтелект допомагає боротися і з настирливою спам-розсилкою. Аналітики Google стверджують, що завдяки гігабайтам даних, зібраних за роки роботи їх поштових систем, сучасні програми відстежують і відправляють в «карантин» до 99,9% спаму або фішингових листів. Окремої уваги заслуговує додаток для електронної пошти, який відповідає за автоматичні відповіді адресатам. Принцип роботи досить простий: Gmail аналізує отримане повідомлення, розбиваючи його на слова та конструкції за змістом, а потім вибудовує відповідь у відповідності із заздалегідь запрограмованими алгоритмами.

Відео

Якщо ви колись дивилися відео по Wi-Fi в дорозі, то напевно неодноразово помічали, як картинка стає зернистою і втрачає якість під час програвання. Тут немає ніякої магії: просто в цей момент сигнал мережі стає гіршим, і додаток намагається мінімізувати кількість вихідних даних, щоб не переривати трансляцію. Щоб запобігти цьому, Netflix створила ПЗ, яке ідентифікує візуальні характеристики кадру і потім оптимізує пропускну спроможність під його індивідуальні параметри. На практиці це означає, що не тільки плавність, але і якість зображення залишаться на висоті навіть в зоні слабкого сигналу.

Збільшений термін служби батареї

Біда сучасних смартфонів в тому, що, незважаючи на вражаючу обчислювальну потужність, їх акумулятори залишають бажати кращого. Звичайно, навіть iPhoneX не вміє видобувати електроенергію з повітря, але на те і потрібен інтелект, щоб підходити до вирішення проблеми з розумом. Система використовує активність встановлених додатків і датчик руху, щоб в загальних рисах передбачити розпорядок дня і обрати для витрати заряду максимально зручний час. Наприклад, вам потрібно завантажити велике оновлення і для цього потрібен стабільний інтернет. Замість того, щоб витрачати енергію і витрачати трафік мобільного інтернету на пошук вишок мобільного зв’язку в будь-який час дня і ночі, смартфон просто дочекається моменту, коли ви приїдете на роботу або додому і отримаєте комфортний доступ до високошвидкісної мережі.

Технологія розпізнавання осіб

Як смартфони навчились впізнавати власника

Доктор Джозеф Атіка, фізик і математик, допоміг створити перші системи розпізнавання облич ще на початку 1990-х років. «Ми використовували статистичний аналіз, щоб класифікувати риси особи як набір шаблонів», розповідає він. «Все зводилось до розпізнавання образів. Під час сканування особи виявляються збіги безлічі локальних особливостей — очей, носа, кутиків рота. Звучить як досить примітивна технологія, але на практиці сукупність цих особливостей дуже рідко збігається у двох людей». Сьогодні, через чверть століття, комп’ютери навчились робити це самостійно. У цьому їм допомагають системи глибокого навчання, засновані на “багатошаровому” ПО, створеному спеціально для розпізнавання образів. Глобальну базу даних для цього створюють самі люди, які щодня завантажують мільярди фотографій в Google, Snapchat і Facebook.

Як це працює

Після аналізу відеоролика або статичної картинки комп’ютер перетворює дані в цифровий файл, що називається «відбиток особи». В ньому містяться дані щодо характеру рис особи і співвідношення між ними. Програмне забезпечення створює в цілому до 40 000 ключових точок, але далеко не завжди існує необхідність використовувати їх всі. «Чим більш характерною є особа, чим більше у неї відмінних особливостей, тим меншу роботу робить комп’ютер», пояснює Атік.

Навіть у тому випадку, якщо ви відростите бороду або зміните зачіску, система впізнає вас. Їй відомо, що волосяний покрив постійно змінюється, тому він просто не враховується. Що дійсно важливо — так це трикутник особи: відстань від скроні до скроні і від кожної скроні до поглиблення під нижньою губою. За словами Атіка, це схоже на карту міста: «Якщо я почну розповідати вам про визначні пам’ятки, не називаючи місто, рано чи пізно ви здогадаєтесь, про що йде мова. Так, майже в кожному великому місті є статуї, але далеко не всі вони схожі на Статую Свободи за формою і габаритами. Тут діє той же принцип, тільки в якості архітектурних особливостей виступає ваша шкіра, брови, носи і очі».

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: