Фото бурильної машини Ілона Маска з’явилося в мережі
10 Травня , 2017
Черговий сучасний трамвай, який почали виробляти в Україні
10 Травня , 2017

Х’юстон, у нас проблеми: У NASA закінчуються скафандри

Згідно останнього аудиторського аналізу аерокосмічного агентства NASA, ще трохи і агентство почне відчувати дефіцит космічних скафандрів. Нові скафандри для NASA, які воно планує використовувати для польотів в дальній космос, знаходяться в розробці, але їх випуск відбудеться «лише через кілька років». Більше того, агентство стоїть перед ризиком нестачі скафандрів навіть для завершення програми експлуатації Міжнародної космічної станції, запланованої на 2024 рік.

Проблеми, про які повідомила Служба генерального інспектора NASA, можуть вилитися у більші неприємності, ставши на шляху реалізації агентством своїх подальших планів щодо дослідження навколоземного і дальнього космічного простору. Нагадаємо, що зараз на порядку денному стоїть будівництво навколомісячної орбітальної космічної станції, яка має завершитись до кінця 2020-х років. Станцію планують використовувати не лише для дослідницької роботи, але і в якості стартового майданчика для пілотованих польотів у далекий космос. У 2030-х роках станція стане виконувати роль стартового комплексу для пілотованих місій на Марс.

Зрозуміло, що можливість постійних поставок космічних скафандрів буде носити критично важливий момент при втіленні подібних планів у реальність. Без них екіпажі не тільки не зможуть дістатись до місячної орбітальної бази, але і провести, в разі чого, необхідний вихід у відкритий космос, наприклад, для проведення як планових, так і незапланованих ремонтних робіт. Скафандри зрештою дозволять астронавтам вижити на поверхні Марса. Звичайно ж, для виконання різних завдань потрібно використання різних видів скафандрів. Марсіанське середовище, наприклад, має інші температури, гравітацію, а також демонструє інші рівні радіоактивного випромінювання в порівнянні з тим же навколомісячним космічним простором.

Художнє уявлення навколомісячної орбітальної космічної станції

Для того, щоб підготуватись до подібних середовищ далекого космосу, NASA фінансує три незалежні проекти по розробці нових космічних скафандрів. Однак звіт служби генерального інспектора NASA говорить про те, що ці розробки уповільнили хід, так як NASA досі не визначилось, де саме воно планує використовувати ці скафандри. Новина про те, що агентство планує побудувати базу біля Місяця, перед тим, як відправлятись на Марс, з’явилось зовсім нещодавно. Що цікаво, у звіті відзначається, що NASA за останні десятиліття вже вклала кілька десятків мільйонів доларів на розробку нових скафандрів, навіть перерозподіливши свої кошти з інших проектів. Але віз і нині там.

Крім того, у звіті йдеться про ймовірність нецільового використання коштів агентства, виділених на ці програми розробки. Інспекція повідомляє, що з 2011 по 2016 рік NASA вклала понад 80 мільйонів доларів на створення ініціативної групи по розробці нових скафандрів в рамках скасованої програми Constellation (план агентства з повернення на Місяць, від якого відмовились ще в 2010 році).

«Ми адресували NASA питання про те, чому агентство продовжило фінансування контрактів, пов’язаних з програмою Constellation, навіть після її скасування і рекомендацій, зроблених вищим керівництвом країни ще в 2011 році», — йдеться у звіті.

Все це може призвести до того, що у NASA не буде нових скафандрів, як мінімум, протягом найближчих років. Агентство планувало спершу випробувати новинки на борту МКС перед тим, як використовувати їх у місіях в далекий космос. Проте, існує велика ймовірність, що NASA не отримає нові скафандри до закриття станції в 2024 році.

У нинішній ситуації NASA має запам скафандрів, яких може не вистачити до оприлюдненого дедлайну. З початком експлуатації МКС у агентства було 18 скафандрів. Розрахунковий термін роботи цих костюмів становить 15 років, проте вони витримали на десяток років більше. За час експлуатації, як в рамках випробувань, так і власне в рамках самих космічних місій, у непридатність прийшло кілька з цих скафандрів. До даного моменту агентство має 11 скафандрів з повністю функціонуючими системами життєзабезпечення. У той же час тільки чотири з цих скафандрів знаходяться на борту станції. Інші знаходяться на землі і використовуються для випробувань.

«Агентству доведеться спробувати забезпечувати підтримку МКС з поточним набором скафандрів аж до 2024 року. Рівень навантаження може істотно зрости, якщо підтримку роботи станції буде вирішено продовжити до 2028 року», — йдеться у звіті.

Астронавт NASA Чел Ліндгрен проводить обслуговування МКС

Якщо не пощастить і нові скафандри агентство не отримає в потрібний термін, то NASA взагалі ризикує залишитись без першої пілотованої місії в дальній космос, принаймні на кілька десятиліть. Зараз агентство зайняте будівництвом гігантської ракети Space Launch System, яка повинна буде виводити на низьку навколоземну орбіту пілотовану капсулу «Оріон». Перша пілотована місія цих двох космічних апаратів була перенесена на 2021 рік. Крім того, в рамках цієї місії екіпаж з чотирьох астронавтів повинен буде здійснити обліт Місяця. Під час подорожі команда не буде залишати капсулу, тобто якихось особливих скафандрів для виходу в космос тут не потрібно. Однак на борту капсули необхідно буде мати запасні скафандри на випадок непередбачених ситуацій (розгерметизація, втрата запасу повітря і так далі). Роль цих особливих запасних скафандрів будуть грати модернізовані скафандри, які використовувались ще під час місій космічних шатлів. Необхідна робота по модернізації завершиться всього за кілька місяців до фактичного польоту. Іншими словами, залишиться дуже мало часу для того, щоб перевірити їх надійність.

Враховуючи все це, інспекція порекомендувала NASA переглянути свої плани по розробці і випробуванню нових космічних скафандрів, а також з’ясувати підсумкову вартість їх розробки, а також підтримки в робочому стані тих, які агентство в даний момент використовує. У відповідь на такі висновки керівництво NASA заявило, що в деяких аспектах звіт є занадто критичним, проте погодилось з рекомендаціями комісії.

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline