Як збирають безпілотні Chevrolet Bolt – відео від General Motors
23 Червня , 2017
У Великобританії почалися клінічні випробування біонічних протезів
23 Червня , 2017

Восьминіг надихнув науковців на створення підводної клейкої стрічки

Цікава штука – еволюція. Часом саме вона вирішує за людину найскладніші з інженерної точки зору завдання. Потрібно лише придивитись до природи, рослин, тварин і їх дивних особливостей. Взяти хоча б восьминогів. Ці головоногі молюски цікаві вченим в багатьох відношеннях. Наприклад, за образом і подобою дослідники з Гарварду намагаються створювати м’яких роботів, а співробітники південнокорейського Університету Сонгюнгван створили дивовижну клейку стрічку з присосками, що нагадують ті, що розташовані на щупальцях восьминога.

Корейці намагалися вирішити проблему зі створенням присосок, що забезпечують високу силу зчеплення навіть під водою і в контейнерах з мастилом. До кого з представників фауни їм слід звернутись за допомогою, якщо не до восьминога? Адже його щупальця буквально всипані сотнями присосок різних розмірів.

«Ми довго ламали голову над секретом того, як восьминоги утримуються на підводних поверхнях, тому почали з цікавістю спостерігати за ними в природних умовах, — розповів журналістам помічник професора Чанхун Панг з Університету Сонгюнгван, — зараз ми можемо з упевненістю заявити, що розкрили секрет».

Присоски молюска влаштовані досить оригінальним чином. Вони представляють собою порожнисті «склянки» з кулькою всередині. Коли присоска стикається з поверхнею і до неї прикладається тиск, кулька деформується, забираючи рідину у верхню частину. У нижній частині при цьому утворюється вакуумна порожнина, що утримує присоску на поверхні. Вчені спробували відтворити штучні присоски в лабораторії і навіть зробили на їх основі абсолютно новий клейкий метаматеріал. Виявилось, що оптимальним діаметром крихітних присосок є розмір 50 мікрометрів.

Отриманий матеріал у формі плівки відмінно повів себе під водою і в мастильному середовищі. Зрозуміло, сила зчеплення цієї плівки поки ще не дотягує до звичайної клейкої стрічки в сухих умовах, але вчені впевнені, що в майбутньому матеріал вдасться відчутно поліпшити шляхом додаткових досліджень і експериментів. Залишаються невирішеними деякі питання. Наприклад, як змусити плівку відклеїтись від поверхні. Адже восьминіг контролює силу присмоктування своїми м’язами, а в штучних присосок ніяких м’язів немає. В майбутньому подібні матеріали можуть увійти в наш побут. Уявіть собі пластир, який може приклеїтись навіть на вологій шкірі або терміново заклеїти щось під водою. Корейські дослідники планують монетизувати свій винахід протягом найближчих трьох років.

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: