Як працюють розумні світлофори
4 Квітня , 2017
Нові сферичні колеса компанії Goodyear отримують штучний інтелект
4 Квітня , 2017

Вижити в космосі без захисту можна, але ненадовго

Якщо обирати надійний спосіб загинути, фантасти рекомендують викидання в космічний вакуум — працює, цілком без шансів на порятунок. Викиньте через шлюз бунтівного лейтенанта або знайдіть раптову тріщину в склі скафандрі, і звичайна жертва кіносценаристів помирає швидко і спокійно, хоч і без вибухових ефектів, які так любить Майкл Бей.

В реальності ж експерименти на тваринах і випадки за участю людей, показали, що люди, можливо, можуть витримувати вплив вакууму протягом декількох хвилин. Не те, щоб вони залишалися в свідомості досить довго, щоб врятувати себе, але якщо випадково опинитися в такому скрутному становищі, в інших членів екіпажу може бути час врятувати вас і повернути в нормальний тиск з невеликими наслідками для здоров’я.

«У будь-якій системі завжди є можливість виходу з ладу обладнання, що призведе до травми або смерті. Це звичайний ризик, з яким ви зустрічаєтеся у ворожому середовищі, коли залежите від обладнання біля себе», говорить професор Дартмутської медичної школи і колишній астронавт NASA Джей Бакі. «Але якщо ви зможете до кого-небудь швидко дістатися, добре. Часто вихід у відкритий космос здійснюється двома астронавтами, між якими є безперервний зв’язок. Тому, якщо у когось виникнуть проблеми, інший, можливо, зможе дістати колегу і притягти на судно».

Вакуум дійсно смертельний: при дуже низькому тиску повітря в легенях, розширюється, розриваючи ніжні газообмінні тканини. Особливо це небезпечно, якщо затримати дихання або глибоко вдихнути при падінні тиску. Вода в м’яких тканинах тіла випаровується, викликаючи сильне набухання, хоча щільна оболонка вашої шкіри не дозволить тілу розлетітися на шматки. Очі теж навряд чи вибухнуть, але тривалий витік парів газу та води призведе до швидкого охолодження ротової порожнини і дихальних шляхів.

Вода і розчинений газ в крові утворюють бульбашки в основних венах, які поширюються по всій циркулюючої системі і блокують кровотік. Приблизно через хвилину циркуляція припиняється. Брак кисню в мозку зробить вас несвідомими всього за 15 секунд, а після – вб’є. «Коли тиск падає дуже низько, кисню просто не вистачає. Це перша і найважливіша проблема», говорить Бакі.

Але смерть не приходить миттєво. Наприклад, одне дослідження, проведене в 1965 році на базі ВПС Брукс в Техасі, показало, що собаки, які зазнали впливу білявакуума — однієї трьохсотвосьмидесятої атмосферного тиску на рівні моря — до 90 секунд, завжди виживали. Під час впливу вони були без свідомості і паралізовані. Газ, витіснений з кишечника і шлунка, викликав одночасну дефекацію, блювоту і сечовипускання. Були припадки, коли язики покривалися льодом і собаки набрякали, стаючи схожими на «надутий мішок з цапиної шкіри», – писали автори роботи. Але після підвищення тиску собаки здувались, починали дихати і вже через 10-15 хвилин могли ходити, правда часткова сліпота проходила дещо пізніше.

Тим не менш, якщо собак перетримували в вакуумі — дві повні хвилини або більше — вони часто гинули. Якщо серце не билося після рекомпресії, реанімувати їх не виходило, і чим швидше була декомпресія, тим серйозніші були травми, скільки б часу не минуло у вакуумі.

Шимпанзе можуть витримувати ще більш тривалий вплив. У двох статтях NASA за 1965 і 1967 роки, вчені показали, що шимпанзе можуть пережити до 3,5 хвилин білявакуумного стану без очевидних наслідків для мозку, судячи з комплексних завданнь, які проводились пізніше. Один шимпанзе, який був у вакуумі три хвилини,  продемонстрував зміну поведінки. Інший помер, ймовірно, через зупинку серця.

Хоча більшість знань про вплив ефекту вакууму були отримані в ході жорстоких експериментів з тваринами, було також кілька інформативних — і страшних випадків розгерметизації з участю людей. У 1965 році технічний співробітник у вакуумній камері в Космічному центрі ім. Джонсона в Х’юстоні випадково розгерметизував свій скафандр, збивши шланг. Через 12-15 секунд він втратив свідомість. Через 27 секунд після того, як його костюм був повторно стиснутий до половини тиску на рівні моря, він прийшов в себе. Чоловік розповів, що останнє, що він запам’ятав, перед тим як відключитись, це як волога на кінчику його язика скипіла, разом з тим втратився смак на кілька днів, в іншому все було в порядку.

Загалом, якщо ви раптом ненадовго опинитеся в міжзоряному середовищі, ви зможете пережити, але вам це точно не сподобається.

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline