DARPA фінансує шістьох розробників нейрокомп’ютерного інтерфейсу
13 Липня , 2017
Учені CERN виявили нову “двічі зачаровану” елементарну частинку
13 Липня , 2017

Від Антарктиди відколовся шматок масою 1 трильйон тон

На фото вище цього не скажеш, але помилки тут немає. Від Антарктики вчора відпав один з найбільших коли-небудь зафіксованих айсбергів, розміром з половину площі острова Ямайка. Виною тому стала тріщина в шельфовому льодовику Ларсена C. Видимий розлом в льодовику проявився ще в 2010 році і з тих пір став швидко розростатись. У період з 10 по 12 липня цього року завершився процес відокремлення. У результаті на світ з’явився один з найбільших зафіксованих наукою айсбергів, чия площа становить 5800 квадратних кілометрів.

«Гаряча новина! Від шельфу Ларсена відокремився гігантський айсберг. Скоро будуть подробиці», — повідомив на своїй сторінці в «Твіттері» геолог Університету в Суонсі Мартін Олір рано вранці в цю середу і тут же показав кілька супутникових знімків апарату MODIS.

Навколоземний зонд NASA MODIS одним з перших зробив фотографію відколотого від Антарктики гігантського шматка льоду. Проте якщо судити по зображенню вище, а також зображенню, наданому льодовикознавцем Адріаном Лакманом (дивіться нижче) з того ж Університету Суонсі схоже відколотий шматок поки залишається нерухомим.

Згідно з наявними супутниковим знімкам і інформацією, наданою в «Твіттері» The Antarctic Report від 6 липня, це може бути третій найбільший з відколотих айсбергів. Зі слів Лакмана і Олір, «маса одного з найбільших айсбергів, який ймовірно отримає маркування A68, може становити приблизно 1 трильйон тон».

«Цей айсберг становить 12 відсотків від загальної площі льодовикового шельфу Ларсера С. Зовнішній вигляд Антарктичного півострова змінився назавжди», — заявили вчені.

За кілька днів до того, як він відколовся від шельфу, геолог Единбурзького університету Ноель Гурмелен і його колеги підрахували, що товщина айсберга, який тепер буде дрейфувати через Південний льодовиковий океан становить 190 метрів і він складається приблизно з 1155 кубічних кілометрів замерзлої води. Цього вистачить, щоб заповнити до верху льодом 460 мільйонів Олімпійський басейнів або приблизно все американське озеро Мічиган – один з найбільших природних басейнів прісної води у світі.

Озеро Мічиган для порівняння

Вчені поки не можуть точно спрогнозувати, що буде далі, так як айсберги такого розміру відколюються нечасто.

«Він може, наприклад, далі продовжити розколюватись на частини. Цілком або по частинах його можуть підхопити на північ океанські течії та понести аж до Фолклендських островів», — припускає Ганна Хогг, льодовикознавець Лідського університету.

До речі ці острови знаходяться більше ніж в 1600 кілометрах від шельфу Ларсена.

Ілюстрація нижче показує шляхи руху сотень різних айсбергів в період з 1999 по 2010 роки.

Сам льодовиковий шельф Ларсена є одним з найбільших крижаних шельфів Антарктичного континенту. Як повідомляють представники проекту MIDAS, «велика частина шельфу складається з випавшого за останні кілька сотень років снігу, однак внутрішні шари льодовика набагато старші». На початку червня вчені цього проекту повідомили про отримання супутникових знімків, на яких видно розлом. Він має північний напрям і йде в бік Південного океану.

На думку деяких дослідників, якщо (або коли) весь шельф Ларсен C і супроводжуючі його льодовики розтануть, то рівень моря може підвищитися на 10 сантиметрів. Однак експерти з вивчення Антарктики кажуть, що така подія малоймовірна, як і в цілому називають появу айсбергів, навіть такого розміру, хоч і вражаючим, але цілком закономірним і природним процесом.

«Поява гігантських айсбергів подібних цьому є звичайним процесом поведінки здорової крижаної кірки, яка формувалась десятиріччями, століттями або навіть протягом тисячоліття», — коментує Хелен Аманда Фрікер, льодовикознавець з Інституту океанографії імені Скріппса.

«Те, що здається неймовірним, насправді є звичайною практикою для цієї частини Антарктики».

Тим не менш, Фрікер зазначає, що подібні природні процеси помітно прискорюються глобальними кліматичними змінами, в основному викликаними діяльністю людства.

«В цілому спостерігається прискорення процесів зміни арктичних пластів і втрати маси в ключових ділянках Антарктики. Продовження цієї втрати маси рано чи пізно призведе до непоправних подій».

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: