Tesla Model 3 в 10 разів безпечніше середньостатистичного авто
3 Квітня , 2017
Новий сканер відбитків реагує на силу натискання і свайпи
3 Квітня , 2017

Вчені перетворили живі клітини в програмовані біокомп’ютери

Клітини являють собою крихітні комп’ютери, здатні обробляти вхідні дані певного роду і виробляти відповідні сигнали. Але реалізація обчислень на клітинному рівні останнім часом стає чимось більшим, ніж метафорою. Вчені-біологи вже успішно розшифрували деякі внутрішні “алгоритми” роботи клітин, які керують процесами, що відбуваються всередині них, і, шляхом редагування генетичної інформації, записаної в ДНК клітини, змусили ці клітини виконувати невластиві їм раніше дії.
Останнім досягненням у цьому напрямку є робота вчених з університету бостона. Шляхом перепрограмування ДНК ці вчені змусили модифіковані клітини, у відповідь на визначені зовнішні фактори, виконувати один зі 109 запрограмованих наборів логічних інструкцій. А подальший розвиток даної технології може призвести до появи живих клітин, здатних реагувати на заданий набір зовнішніх умов, що дозволить їм виробляти складні хімічні сполуки, наприклад, необхідні для боротьби з захворюваннями.
Запрограмовані в ДНК логічні ланцюжки складались переважно з логічних елементів НЕ, одних із самих простих базових логічних елементів. Ці елементи виступають у ролі свого роду спускового механізму, що запускає виконання певних функцій при збіганні однієї або кількох умов. В даному випадку, фактором, який приводивм в дію “спусковий механізм”, виступало світло з певною довжиною хвилі. А реакцією клітини на цей фактор був спеціальний флуоресцентний білок, який вироблявся кліткою і змушував її світитись. Але за допомогою такого ж підходу можна реалізувати виконання клітинами більш складних інструкцій, результатом чого буде виконання більш складних функцій.
Слід зазначити, що група професора Вонга шляхом програмування ДНК створила 113 “біологічних схем”, з яких працездатними виявилися лише 109. “З мого особистого досвіду можна сказати, що великою вдачею, при створенні генетичних “схем”, можна вважати, коли ви отримаєте 25 відсотків працездатних елементів” – розповідає професор Вонг, – “А в наших наступних дослідженнях ми маємо намір змусити подібні логічні схеми працювати однаковим чином усередині живих клітин різних типів”.

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline