За екраном смартфону помістили сканер відбитків пальців
29 Червня , 2017
Електролітак з дальністю ходу 965 км представлений на авіасалоні в Ле-Бурже
30 Червня , 2017

Вчені отримали нову форму вуглецю, матеріал, який, крім міцності, володіє пружністю

Об’єднана дослідницька група з інституту Карнегі, Вашингтон, США і університету Яньшаня, Китай, синтезувала матеріал, що представляє собою вуглець у новій формі. Цей матеріал дуже міцний, але найцікавішим є те, що він володіє пружними властивостями, подібно гумі. Більш того, нова форма вуглецю здатна проводити через себе світло і електричний струм, що дозволить використовувати все це в дуже широкому колі галузей застосування, починаючи від космічної та військової техніки і закінчуючи побутовими приладами.
Нова форма вуглецю була отримана за допомогою впливу тиску і високої температури на одну з аморфних форм вуглецю, що не має впорядкованої структури, яка називається скловуглецем (glassy carbon). Цей вихідний матеріал був поміщений під тиск, що в 250 тисяч разів перевершує атмосферний тиск і нагрітий до температури близько тисячі градусів Цельсію. При таких умовах атоми вуглецю формують ланцюжки, що з’єднуються один з одним різними способами. І в результаті виникає форма вуглецю, яка одночасно має властивості графіту і алмазу.
Отримання нової форми вуглецю стало результатом цілого ряду експериментів. В одних експериментах учені піддавали скловуглець впливу високого тиску при кімнатній температурі, а в інших – просто нагрівали вуглець до надвисоких температур. Одержаний в результаті перших дослідів матеріал абсолютно не мав пружності і не був здатний відновлювати свою форму навіть після незначної деформації. А в другому випадку всередині вуглецю починали утворюватись алмазні нанокристали.
І в результаті одного з проміжних експериментів, у якому використовувалось нагрівання до помірно високої температури, вчені отримали новий вуглецевий матеріал, здатний стискатись більше ніж в два рази сильніше, ніж інші вуглецеві керамічні матеріали. Більш того, новий пружний вуглець повністю здатний відновлювати свою початкову форму у місці досить сильних локальних деформацій.
“Легкі матеріали, що володіють високою міцністю і еластичністю, потрібні в самих різних галузях. В деяких випадках ці матеріали застосовуються на практиці, незважаючи на їх високу вартість, на перший план тут виходить мала вага і інші унікальні властивості таких матеріалів”, – розповідає Жішенг Жао (Zhisheng Zhao), професор з університету Яньшаня.

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline