Танець людини і робота: новий вид мистецтва (відео)
16 Листопада , 2017
Китайський аналог Über створить мережу зарядних станцій для мільйонів електрокарів
17 Листопада , 2017

Вчені навчились викликати явище високотемпературної надпровідності за допомогою імпульсів лазерного світла

Комбінації імпульсів лазерного світла з певними параметрами, плюс спеціальні матеріали можуть привести до появи зовсім несподіваних ефектів. Підтвердженням цього факту є робота групи дослідників з Італії і Франції. А основним об’єктом цих досліджень був матеріал, що складається з найсиметричніших молекул в світі, молекул сферичного фулерену C60, так званих бакіболів (buckyball).
Вже достатньо добре відомо, що фулереновий матеріал, описуваний хімічною формулою K3C60, може вести себе як надпровідник, тобто проводити електричний струм без опору і втрат при деяких умовах. Природно, головною умовою є температура нижче критичної точки, яка становить 20 градусів по Кельвіну, -253 градуси Цельсію.
Однак, трохи раніше було виявлено, що матеріал K3C60 може перетворитись у високотемпературний надпровідник під впливом надкороткого імпульсу лазерного світла. В такому випадку критична температура цього надпровідника зміщується до позначки -173 градуси Цельсію, що майже на 100 градусів вище нормальної критичної температури для цього матеріалу.
У момент відкриття цього феномену вченим не було нічого відомо про реальні причини і процеси, що викликають це явище. І лише остання робота італійських і французьких фізиків дозволила розставити всі крапки над “i”.
K3C60 є матеріалом, в якому металеві властивості співіснують з цілим рядом незвичайних і невластивих металам характеристик. Згідно теорії, промінь лазерного світла збуджує молекулу і переводить її в більш високоенергетичний стан. При цьому від низькоенергетичних металевих компонентів молекули відбирається певна кількість теплової енергії і металеві атоми охолоджуються. Оскільки ці атоми відіграють основну роль в надпровідності матеріалу, то сам матеріал може перейти в надпровідний стан при вищій температурі, ніж нормальна критична температура.
“Все це є прикладом так званого селективного лазерного охолодження, механізму, який ще ніколи не використовувався раніше. Факт того, що короткий лазерний імпульс може миттєво змінити фундаментальні властивості матеріалу може зіграти одну з ключових ролей у справі розробки електроніки наступного покоління, керованої за допомогою світла” – пишуть дослідники, – “Більше того, можливість надшвидкого керування властивостями матеріалу за допомогою світла може бути використана в масі інших сфер, наукових досліджень і промисловості”.

Джерело

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline