Застосування графенових “кульок” дозволить скоротити у п’ять разів час зарядки акумуляторних батарей
12 Грудня , 2017
Дональд Трамп хоче знову відправити американців на Місяць
12 Грудня , 2017

В Університеті Іллінойсу виявили нову форму матерії — екситоній

В університеті Іллінойсу вчені отримали перший практичний доказ існування екситонію. Це стійкий стан бозонів, які при певних умовах утворюють принципово нову форму матерії. Її існування і сам термін «екситон» вивів Берт Гальперін в 60-ті роки минулого століття, проте до цих пір все це відносилось до області теоретичної фізики.

Світ на квантовому рівні дуже незвичайний. Якщо електрон на краю валентної зони збуджується, він може переміститись у сусідню, порожню зону, залишивши замість себе «дірку» у валентній зоні. Вона стає квазічастинкою, чий заряд позитивний, а у електрона він негативний – дана пара притягується і виходить бозон. Точніше, ось цей конкретний бозон, який називається «екситоном», а їх масив середовищем «екситонієм».

Фізики Аншул Когар і Мінді Рек використовували технологію спектроскопії втрат енергії в імпульсному режимі. Вони досліджували кристали псевдометалу діхалькогеніду діселеніду титану 1T-TiSe2, які охолодили до 190 градусів Кельвіна (-83 °C). По мірі наближення до цієї температури метал увійшов у рідкий стан м’якого плазмона – фаза, що передує появі екситонію.

І хоча заповітна нова форма речовини ще не була отримана, дані вимірів переконливо доводять – це можливо. Залишилось буквально кілька кроків. З теоретичної фізики вчені перейшли до практичної. І хоча вони не можуть передбачити, яку користь можна отримати з екситонію на даному етапі, сама робота з ним стане поштовхом до розвитку квантової фізики.

ЭкситонийКоманда вчених з Університету Іллінойсу, якій належить відкриття екситонію: Мінді Рек, Пітер Аббамон і Аншул Когар

Джерело

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: