В Ізраїлі створили захист від системи розпізнавання осіб
17 Лютого , 2018
Виробник пилососів йде в автомобілебудування
18 Лютого , 2018

В MIT створили нову форму світла

Якщо провести невеликий експеримент і схрестити промені двох ліхтариків, то ви виявите, що нічого не станеться (якщо, звичайно, не вважати підвищену яскравість). Пояснюється це тим, що фотони світла не взаємодіють між собою, а швидше проходять один крізь одного, як примари. Але що, якщо б це було не так і частинки світла аналогічно звичайним атомам могли притягатись і відштовхуватись один від одного? Цілком можливо, що в такому випадку промені світла доповнювали один одного, зливаючись у єдиний потужний потік.

Це може здатися фантастикою, неможливою в умовах наявних у нас законів фізики. Проте фахівці з Массачусетського технологічного інституту знайшли спосіб, як змусити фотони взаємодіяти між собою. Портал Science Daily описує експеримент, в рамках якого вчені змогли зліпити між собою три частинки світла, утворивши таким чином абсолютно новий вид світла.

Аналогічні і успішні експерименти проходили ще в 2013 році. Тоді вченим вдалося зафіксувати взаємодію пари фотонів. У новій же роботі дослідників привернула можливість зв’язати три і більше світлові частинки. Вони пропустили дуже слабкий лазерний промінь крізь хмару ультрахолодних атомів рубідію і на виході відзначили, що фотони об’єднані в пари і триплети. На відміну від вільних фотонів, що не мають маси і рухаються зі швидкістю 300 000 кілометрів на секунду, фотони в експерименті отримали масу частки електрона і сповільнились приблизно в 100 тисяч разів.

Щоб пояснити цей феномен, вчені розробили спеціальну фізичну модель. На думку дослідників, нечисленні фотони, проходячи через щільну рубідієву хмару, перескакують з одного атома на інший. При цьому вони стають так званими поляритонами — наполовину фотонами, наполовину атомами. Вони можуть взаємодіяти між собою, з’єднуючись через свої атомні складові. На виході з хмари поляритони знову перетворюються в фотони, але зберігають зв’язок. Тобто, можна сказати, «запам’ятовують» свій фізичний стан всередині хмари.

Вчені відзначають, що пов’язані фотони можна розглядати як заплутані, що дозволяє використовувати їх в оптоволокні і відкриває нові можливості для передачі інформації і квантових обчисленнях.

Дослідники сподіваються знайти й інші цікаві форми взаємодії фотонів, наприклад, відштовхування або, можливо, навіть утворення правильних візерунків і кристалів.

Джерело

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: