Виробник пилососів йде в автомобілебудування
18 Лютого , 2018
Перша сонячна ферма у відкритому океані
18 Лютого , 2018

В Китаї створені нанороботи, що знищують ракові клітини

Американські і китайські біохіміки створили нанороботів з ниток ДНК, здатних розпізнавати ракові клітини і позбавляти їх їжі, створюючи тромби в сусідніх кровоносних судинах, йдеться в статті, опублікованій на сайті університету.

В Китае биохимики создали нанороботов, уничтожающих раковые клетки

Дослідник Хао Янь | Фото: biodesign.asu.edu

Сьогодні в більшості дослідів з наномашинами на базі ДНК використовується особливий клас методів їх збирання, які в науковому співтоваристві відомі під збірною назвою «ДНК-орігамі».

У цій методиці основою для будь-яких деталей біомашин служить довгий одинарний ланцюг ДНК, який сплітається в потрібний тривимірний предмет за допомогою коротких «шпильок» з декількох нуклеотидів — цеглинок ДНК.

«Ми створили перших автономних роботів з ДНК-молекул, які можуть точково доставляти певні типи ліків всередину пухлини. Подібний підхід можна застосовувати для боротьби з величезним числом твердих пухлин, так як судини, що живлять їх, працюють і влаштовані однаковим чином», — заявив Хао Янь з університету Арізони в Темпі (США).

За останні роки біохіміки сплели десятки різних машин з коротких ланцюжків ДНК, в тому числі щипці, системи доставки ліків в певні клітини організму і навіть примітивних роботів-«трансформерів» і найпростіші комп’ютери.

Далі цього розробка ДНК-орігамі не просунулась з кількох причин – складні структури з ниток ДНК збирати дуже важко, ще складніше ними керувати і змінювати їх структуру.

Янь і його колеги знайшли застосування подібним роботам, перетворивши їх у «кілерів» ракових клітин, вмонтувавши в їх структуру особливі молекули ДНК, які можуть розгортати всю орігамі при контакті з певними молекулами всередині організму.

Ці роботи представляють собою плоский лист, сплетений з ниток ДНК, об’єднаних в якусь подобу міха акордеона або «гармошкових» дверей автобусів. Цей лист, в свою чергу, згорнутий у трубку, краї якої «зашиті» за допомогою іншого типу молекул ДНК, які відповідають за розпізнавання ракових клітин.

Коли такий робот контактує з раковою клітиною, цей шов розходиться і вміст робота – молекули білка тромбіну в даному випадку – покидають його і починають взаємодіяти з навколишнім середовищем.

В результаті цього в місці контакту робота і клітини виникає тромб, який блокує рух крові і не дає поживним речовинам і кисню проникнути в пухлину.

«Нанороботи, якщо ввести їх в організм здорових мишей або карликових свинок, ніяк не виявляють себе і залишаються інертними, не змінюючи характер згортання крові або властивості її клітин. Це говорить про те, що вони є повністю безпечними для здорових тканин тіла мишей і більших тварин», — продовжує Янь.

З іншого боку, якщо ввести ці наномашини в тіло тварини, що страждає від раку шкіри та раку легенів, тоді роботи заблокують всі кровоносні судини, що живлять пухлину, і «перекриють їм кисень» в перші 24 години своєї роботи.

Подібна процедура, як відзначають вчені, врятувала життя 3 з 8 мишей, які страждали від агресивних форм раку шкіри, і продовжила життя решти гризунам приблизно в два рази.

За словами біохіміка, зараз його команда вже обговорює можливості практичного застосування подібних роботів і якнайшвидшого проведення клінічних випробувань з лідерами медичного і фармацевтичного ринку.

Подібні роботи, як сподіваються вчені, допоможуть вирішити не тільки проблему раку та метастазів, але і вилікувати багато інших хвороб, при боротьбі з якими потрібна точкова доставка ліків.

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: