KairoScope-E – перший в світі хірургічний ендоскоп, що забезпечує роздільну здатність 8К
13 Грудня , 2017
Ультразвуковий протез дозволить навіть зіграти на фортепіано
14 Грудня , 2017

Термоядерний реактор ITER подолав половину шляху до завершення будівництва

Реакції термоядерного синтезу є ідеальним рішенням все зростаючих енергетичних потреб людства, вони можуть забезпечити виробництво необмеженої кількості енергії без шкідливих викидів в навколишнє середовище і без утворення високотоксичних радіоактивних відходів. На жаль, вченим ще не вдалось створити повністю функціонуючий реактор термоядерного синтезу, незважаючи на масу зусиль, прикладених у даному напрямку. Одним з таких зусиль є міжнародний проект ITER, величезний експериментальний реактор типу токамак, спорудження якого ведеться зараз на півдні Франції. Перші експерименти на цьому реакторі повинні бути проведені в 2025 році, а нещодавно представники компаній-підрядників повідомили про те, що будівництво реактора завершено на 50 відсотків, і це цілком відповідає даті завершення будівництва, запланованої на 2021 рік.

Нагадаємо, що проект ITER – це проект, в який вже вкладена величезна купа грошей і праці вчених з усіх куточків земної кулі. Проект фінансується сімома учасниками, в основному Європейським Союзом при відносно невеликих вкладеннях з боку США, Індії, Китаю, Росії, Японії і Південної Кореї. Будівництво почалось в 2013 році, але низка затримок призвела до зриву строків закінчення будівництва. Одночасно з цим досить відчутно зросла і вартість проекту, на який вже було витрачено 22 мільярди американських доларів.

Під час перших експериментів, які, як згадувалось вище, почнуться в 2025 році, в надрах реактора ITER будуть проводитись реакції водневого термоядерного синтезу, тобто, по суті, копіюватися процеси, що відбуваються в надрах Сонця і в епіцентрах термоядерних вибухів. Ядра дейтерію і тритію будуть об’єднуватись і зливатись в одне ядро гелію. При цьому буде виділятись велика кількість енергії, яка буде поглинатися стінками камери реактора, що призведе до нагрівання їх до високих температур. Реактор ITER не буде виробляти електричну енергію, він буде використовуватись лише для досліджень і відпрацювання технологій ініціації та підтримки термоядерних реакцій.

Технології, які будуть “відшліфовані” на реакторі ITER, ляжуть в основу промислових термоядерних електростанцій, які вже будуть використовувати виділене реактором тепло для перетворення води в пару, що обертає турбіни, сполучені з електрогенераторами. Такий спосіб отримання електроенергії вже давно використовується на теплових і атомних електростанціях, але термоядерні електростанції будуть відрізнятись тим, що в результаті їх роботи не буде утворюватись ніяких шкідливих побічних продуктів і вони будуть безпечнішими, ніж звичайні атомні станції.
Вчені проекту ITER прогнозують, що перші промислові термоядерні електростанції можуть вступити в експлуатацію орієнтовно в 2040 році, після того, як на експериментальному реакторі будуть проведені необхідні експерименти.

Джерело

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: