Neuralink: нова компанія Ілона Маска забезпечить симбіоз ШІ з людиною за рахунок комп’ютерних імплантатів в мозок
31 Березня , 2017
Експериментальний орбітальний космоплан ВПС США встановив рекорд перебування на орбіті
31 Березня , 2017

Темніше чорного: Vantablack — матеріал майбутнього

Вчені знайшли спосіб заглянути в саме серце темряви. А якщо без жартів, темінт на представлених в цьому тексті зображеннях не є порталом в інший вимір, але в той же час і не є «фотошопом». Це реальні фізичні об’єкти, які були покриті Vantablack – самим темним матеріалом з відомих науці.

Vantablack був створений британськими дослідниками ще в 2014 році, і незабаром після цього був оголошений самим темним з коли-небудь створених в лабораторіях матеріалом, здатним поглинати 99,96 відсотка видимого, ультрафіолетового та інфрачервоного світла.

Після серії експериментів з цим матеріалом компанією Surrey NanoSystems, яка, його і створила, на початку 2016 року було оголошено, що у світі немає жодного спектрометра, який володів би достатньою потужністю для вимірювання того, скільки насправді цей матеріал може поглинати світла.

«Навіть при направленому на нього промені потужного лазера цей матеріал практично нічого не відображає. До цього ми не створювали настільки «темний» матеріал, тому у нас просто немає відповідних спектрометрів, які могли б з максимальною точністю показати рівень відображення в інфрачервоному діапазоні», — кажуть творці Vantablack.

Матеріал вирішили зробити більш практичним, тому дослідники створили спрей-версію» Vantablack, яка, звичайно, вийшла не такою темною – матеріал на основі спрею поглинає «тільки» 99,8 відсотка ультрафіолетового, видимого та інфрачервоного світла, — але цілком здатний візуально робити тривимірні об’єкти схожими на двомірні.

Просто подивіться на зображення нижче, і переконайтеся самі:

Так як ця штука працює?

У своїй основі оригінальний матеріал Vantablack не є фарбою, барвником або тканиною. Це спеціальне покриття, створене на базі мільйонів вуглецевих нанотрубок діаметром близько 20 нанометрів (приблизно в 3500 разів менше діаметра людського волосся) і довжиною від 14 до 50 мікрон (1 нанометр дорівнює 0,001 мікрона). Іншими словами, поверхня площею 1 квадратний сантиметр може містити близько 1 мільярда цих крихітних нанотрубок. Коли світло потрапляє на поверхню, покриту Vantablack, фотони заповнюють проміжки між нанотрубками і фактично залишаються під замком, починаючи просто відскакувати від молекул матеріалу всередині.

«Практично повна відсутність рефлекторної здатності,  дозволяє створити практично ідеальну чорну поверхню», — говорять дослідники.

«Для розуміння цього ефекту спробуйте уявити себе в лісі, висота дерев якого становить близько 3-х кілометрів замість звичайних 10-20 метрів. Легко уявити, наскільки мало світла зможе досягти поверхні землі».

Матеріал Vantablack настільки темний, що людське око практично нездатне сприймати його, так як нашому мозку потрібна наявність світла, яке відбивається, щоб можна було розуміти, що знаходиться прямо перед нашими очима. Творці матеріалу заявляють, що люди, які дивляться на матеріал, відчувають  розгубленість, а деякі взагалі кажуть, що при погляді на Vantablack бачать не фізичний об’єкт, а швидше якусь бездонну чорну діру.

Спрей-версія матеріалу називається Vantablack S-VIS і дозволяє використовувати матеріал на більш широкому наборі різних поверхонь. Одна з потенційних сфер застосування — створення справжніх літаків-невидимок.

А ось так виглядає тривимірна маска з розпорошеним на неї Vantablack. Нашому мозку може здатись, що маску просто вирізали тим же «фотошопом».

А ось фотографія сферичного об’єкта, покритого Vantablack S-VIS.

Якщо у вас вже зачесалися руки роздобути таку штуку собі, поспішаємо засмутити. У вільному доступі цей матеріал дістати не вийде. Тому фарбування вашого автомобіля скасовується. Однак якщо ви є співробітником якого-небудь великого університету або музею, то, можливо, вам і вдасться випросити зразок.

Нижче можна подивитись відео, в якому порівнюються предмети «звичайного» чорного кольору з об’єктами, покритими Vantablack. Різниця, що називається, без коментарів.

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline