Створено мініатюрний ключовий компонент квантового комп’ютера
27 Грудня , 2017
У Львові узгодили будівництво інноваційного ІТ-парку
28 Грудня , 2017

Створена система штучного інтелекту, що розраховує результати органічних хімічних реакцій

Дослідники компанії IBM розробили нову систему штучного інтелекту, основою якої є методи, що використовуються для перекладу тексту з однієї мови на іншу. Однак, ця програма розглядає атоми хімічних речовин, як букви, а молекули – як окремі слова, і результатом її роботи є  визначення кінцевих результатів найскладніших органічних хімічних реакцій, що, в свою чергу, може бути використано, наприклад, для прискорення розробки нових лікарських препаратів.

За останні 50 років вчені намагались навчити комп’ютери всім тонкощам “роботи” хімічних перетворень з метою отримання достовірних передбачень результатів органічних хімічних реакцій. Однак, органічні сполуки можуть бути настільки складні, що для моделювання їх хімічних властивостей та поведінки під час реакцій потрібні неприпустимо високі витрати обчислювальних ресурсів, у зворотному випадку отримані результати мають малу достовірність для того, щоб їм можна було довіряти на сто відсотків.
Тому дослідники з компанії IBM Research в Цюріху вирішили зробити вельми незвичайний хід. Взявши програму-перекладач на базі штучного інтелекту, вони пристосували її для роботи в галузі органічної хімії. Як і в більшості інших випадків, в основі нової програми лежить штучна нейронна мережа, яка пройшла процес попереднього навчання на мільйонах відомих хімічних реакцій, деякі з яких досить складні і проводяться за 30-40 послідовних кроків. Іншими словами, вчені IBM навчили свою програму-перекладач базовій структурі “мови” органічної хімії.
В даний час програма забезпечує видачу результатів, достовірність яких становить не нижче 80 відсотків. При цьому, якщо штучний інтелект виявляє, що хімічна реакція може піти різними шляхами, кожен з яких приведе до певного результату, вона видасть всі варіанти можливих рішень, впорядкувавши їх згідно розрахованої ймовірності.

До останнього часу новій системі штучного інтелекту доводилось мати справу з органічними молекулами, кількість атомів в яких не перевищувала 150. “Проте немає ніяких теоретичних обмежень, які не дозволять нам працювати з довшими і складнішими молекулами” – розповідає Теофіл Годін (Theophile Gaudin), один з дослідників.

У найближчому майбутньому дослідники IBM Research планують зробити свою систему доступною для всіх через “хмарний” сервіс. До того часу, згідно з наявними прогнозами, система вже буде забезпечувати достовірність результатів не нижче 90 відсотків. Крім цього, у новому варіанті системи вже буде враховуватись ряд додаткових факторів, таких, як поточна температура, pH-фактор, розчинники і т. п. При цьому, більшу частину впливу цих факторів на результати хімічної реакції штучному інтелекту належить з’ясувати повністю самостійно під час самонавчання.
“Крім цього, ми плануємо провести свого роду змагання, в яких наша програма буде конкурувати з групами експертів у сфері органічної хімії” – розповідає Теофіл Годін, – “Однак це зовсім не означає, що штучний інтелект в майбутньому стане заміною вченим-хімікам, ми створювали його в першу чергу як інструмент, який полегшить і прискорить їх роботу”.

Джерело

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: