Парк за мотивами Star Wars буде схожий на інтерактивну рольову гру
22 Квітня , 2017
Новий рекорд вироблення відновлюваної енергії поставлений в Німеччині
22 Квітня , 2017

Штучний інтелект буде небезпечний тільки при дурному використанні

В основі технологій лежить постійне поліпшення з часом. Впроцесі прогресу, технології захоплюють за собою і людство. Тим не менше, існує певний страх, який оточує такі технології, як штучний інтелект (ШІ) і робототехніку, частково через те, як їх зображають у науковій фантастиці. Цей страх, однак, є страхом перед невідомим. По великому рахунку, людство не знає, що станеться з подальшим покращенням систем штучного інтелекту.

Наближення технологічної сингулярності — один із наслідків цих покращень — теж відчуває сильний вплив наукової фантастики. Вважають, що ШІ та розумні машини стануть настільки розумними, що повстануть проти своїх людських покровителів і покладуть кінець світу, яким ми його знаємо. Ми не знаємо, чи відбудеться це в дійсності, хоча деякі інститути активно працюють у цьому напрямку.

Але, мабуть, саме безпосереднє побоювання, пов’язане з ШІ і автоматизованими системами, народжується у людей, які очікують зниження кількості робочих місць і подальшого витіснення робітників-людей робочими-роботами. Деякі дослідження показують, що зростання автоматизації призведе до зниження зайнятості населення в найближчі 10-20 років.

Одне дослідження передбачає, що машини замінять 47% робочих місць у Сполучених Штатах. Інше дослідження говорить, що 40% робочих місць зникнуть в Канаді, а у Великобританії — 850 000. Між тим 137 мільйонів працівників в Південно-Східній Азії ризикують втратити свої робочі місця через машини в найближчі 20 років. Ця тенденція охопить цілий ряд галузей.

Чого боятися насправді?

Враховуючи все це, чи виправдано ми боїмося ШІ?

Якщо коротко, то так, є про що переживати. Але варто переживати більшою мірою про те, як ми використовуємо ШІ, вважає головний редактор ZD Net Стів Рейнджер. «ШІ — швидкозростаюча та інтригуюча галузь», пише Рейнджер. «Але проблема дуже глибока».

Рейнджер попереджає про нездатність індустрії впоратися з ШІ, що, потенційно, може викликати ще одну зиму штучного інтелекту». Він пише:

«Брак кваліфікованих співробітників, які будуть використовувати більшість цих технологій, а також масово роздуті очікування можуть призвести до втрати довіри».

Більше того, залишається небезпека в тому, що ми бачимо в ШІ чарівну відповідь на всі питання, нехтуючи тим фактом, що ШІ та алгоритми машинного навчання гарні рівно настільки, наскільки гарні використані ними дані. Рейнджер каже, що «слід гарантувати, що рішення ШІ будуть добре зрозумілі». Він вважає це найбільшою загрозою, пов’язаною зі ШІ. Ми поступово перестаємо розуміти, як ШІ приходить до своїх рішень і чому. Нам доведеться гарантувати дотримання п’яти базових принципів роботи ШІ:

  • відповідальність (людина має вміти впоратись з наслідками роботи ШІ);
  • пояснюваність (можливість простого пояснення рішень, які приймає ШІ, людям, які з ним працюють);
  • точність (можливість відстежити помилки до їх джерел);
  • можливість перевірки (треті особи повинні мати можливість легко розглянути поведінку ШІ);
  • справедливість (ШІ не маж бути підданий людській упередженості або дискримінації).

Зрештою, найбільша загроза для людства — це не ШІ. Це те, як ми з ним працюємо. Нам потрібно переживати не про штучний інтелекті і машинне навчання, а про недоліки людського інтелекту і нашої здатності вчитися.

Контролювати і спостерігати

На щастя, вже створені інститути, які розробляють принципи проведення досліджень і розробки ШІ. Є Партнерство з штучного інтелекту, в яке входять такі важковаговики, як Amazon, Google, IBM, Facebook, Microsoft і Apple. Ще один з них — AI Fund, яким керує Knight Foundation.

Переваги ШІ незаперечні, і нам не потрібно чекати 2047 року та сингулярності, щоб з’ясувати, як він вплине на життя людей. Сучасні системи штучного інтелекту не слід плутати зі Skynet і HAL-9000. Багато чого з того, що ми сьогодні називаємо ШІ — це нейронні мережі та алгоритми машинного навчання, які працюють у звичайних пристроях. При правильному використанні, ШІ може допомогти людям зберегти свої робочі місця, знизити кількість автомобільних аварій і покращити медицину. Наші страхи не можуть переважити ці переваги.

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline