За Полярним колом буде побудований найбільший датацентр в світі
22 Серпня , 2017
Легкий багатоцільовий гелікоптер “Джміль”
22 Серпня , 2017

Шість машин, припаркованих на Місяці: історія місяцеходів

 

Луноход 1

Першим механізмом на Місяці став радянський «Луноход». Його запустили в 1970 році, керували по радіо з Землі. Ця посудина, що нагадувала чавунну ванну з антеною і на колесах стала першим штучним об’єктом, що пересувався по Місяцю.

Незабаром після примісячення з’ясувалось, що камери місяцеходу розташовані занадто низько, через що машина виявилась «короткозорою» і постійно застрягала в кратерах. Врятували вісім коліс, на яких місяцехід долав підйоми вище закладеної в проекті висоти.

Незважаючи на це, «Луноход» чесно відпрацював і перепрацював . Замість запланованих 90 днів «Луноход» пропрацював майже рік і проїхав 10,5 км. Місце, де він остаточно зупинився, довго було невідоме; тільки в 2005 році «Луноход» знайшовся на фотографіях, зроблених орбітальним місячним апаратом NASA.

Аполлон 15

Першим пілотованим апаратом на Місяці став в 1971 році місячний ровер, на якому катались астронавти Девід Скотт і Джим Ірвін. Через кілька хвилин після початку поїздки Скотт почав скаржитись на хитавицю: гравітація Місяця була занадто слабка, щоб утримувати разогнаний місяцехід, і машина підстрибувала, відриваючись від грунту всіма колесами відразу. Розвивати максимальну швидкість було тоді досить безпечно: по‑перше, маршрут був ретельно складений з урахуванням усіх можливих перешкод, а по-друге, як зазначив у радіопередачі на землю один з пасажирів, не було ніякого зустрічного руху.

Аполлон 16

Другий американський місяцехід на супутник доставила місія Аполлон 16. На ньому астронавти подолали вже 27 кілометрів — і підібрали «Біг Малі», найбільший зразок місячного грунту, доставлений на Землю. Ім’я 11-кілограмовий шматок реголіту отримав на честь головного геолога місії.

В конструкції місяцеходу виправили один істотний недолік, який сильно завадив екіпажу Аполлону 15: збільшили довжину ременя безпеки, який астронавти попередньої місії довго не могли застебнути — заважали раздуті при низькому тиску скафандри.

Аполлон 17

Юджин Сернан, командир екіпажу Аполлона 17, провів кілька дорогоцінних годин місячної місії, займаючись ремонтом крила місяцеходу. В хід пішли паперові місячні карти, ізолента і деталі посадкового модуля. Ровер сімнадцятого Аполлона розвивав рекордні на той момент 18 км/год. Його водій, Сернан 14 грудня 1972 року став останньою людиною, що ступала на Місяць; з тих пір місячні машини обходились без водіїв.

Луноход 2

Другий радянський «Луноход 2» (1973) прилетів на Місяць за рекордами. По‑перше, він був у найсерйознішим серед всіх вагових категорії: вага 840 кілограмів став рекордною для доставки вантажу на поверхню Місяця. По‑друге, він пройшов більше попередників — 37 або 39 кілометрів, і цей рекорд побив тільки марсохід Opportunity в 2014 році. Його подорож припинилось через пил, який вкрив сонячні панелі; для продовження руху забракло електроенергії.

А у 1993 році його… придбали на аукціоні в Нью-Йорку. Підприємець Річард Гарріотт заплатив за «Луноход 2» 68,5 тисяч доларів і став єдиним у світі власником власності, що знаходиться за межами Землі.

Китайський місяцехід Юйту

Третьою після СРСР і США країною, яка зуміла посадити апарат на Місяць, став Китай. Колеса місяцеходу Юйту підняли місячний пил в 2013 році, через 40 років після того, як на Місяці зупинився попередній останній апарат. Важив він лише 140 кілограмів і був куди менше, ніж американські місячні баггі і радянські важкоатлети. Пішов він трохи більше 100 метрів за місяць, і застряг назавжди.

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline