На Землю після дворічної місії повернувся секретний космоліт США
9 Травня , 2017
Розроблена технологія надшвидкого 3D-друку меблів (відео)
9 Травня , 2017

SAVI – унікальна матрична камера, яка не потребує довгофокусних лінз для отримання деталізованих знімків віддалених об’єктів

Вчені з університету Райс та Північно-Західного університету розробили і випробували нову камеру унікальної конструкції, в якій використовуються лазери і методи, запозичені з технологій голографії, мікроскопії та високошвидкісної зйомки. Ця камера робить серію знімків освітлюваного лазером віддаленого об’єкту, а одержані вихідні дані обробляються спеціалізованим програмним забезпеченням, яке поєднує їх і будує на основі цього єдине зображення з високою роздільною здатністю.
Розроблена система отримала назву SAVI (Synthetic Apertures for long-range, subdiffraction-limited Visible Imaging). Вона зовсім не потребує використання довгофокусних об’єктивів, які вносять досить істотні спотворення у одержувані зображення віддалених об’єктів. Поки ця камера робить знімки за допомогою послідовного висвітлення об’єкту лазерним світлом невидимого для людського ока діапазону, але дослідники вже почали роботу в напрямку створення нового варіанту камери, здатної працювати у видимому діапазоні.
Об’єкт, який знімається камерою SAVI, послідовно висвітлюється імпульсами світла з різною довжиною хвилі і різної інтенсивності. Програмне забезпечення виокремлює з низки одержаних зображень загальні елементи, що призводить до ефекту, який вельми нагадує спецефект “уповільнення часу” з фільму “Матриця”, при якому положення камери трохи змінюється з кожним кадром.
Даний метод дещо споріднений з тим, що використовується при створенні голографічних зображень. Коли світло лазера висвітлює довільну поверхню, він відображається у безлічі різних напрямків. Різниця фаз хвиль відбитого світла створює інтерференційну картину, зафіксувавши яку можна згодом відновити вихідне зображення. Саме відновленням вихідного зображення інтерференційної картинки займається “синтетична апертура” камери SAVI спільно з комп’ютерною програмою. “Матриця камери фіксує піки і мінімуми інтерференції, а комп’ютер обчислює відстань і відновлює зображення об’єкту” – пишуть дослідники, – “Тому якість зйомки нашою камерою залежить тільки від потужності, фокусування та інших параметрів випромінювання використовуваного лазера”.
Але розроблена дослідниками методика зйомки має набагато більший потенціал, ніж просто стати недорогою і компактною заміною оптичним телеоб’єктивам, вартість яких іноді перевищує позначку в 100 тисяч доларів. Така методика зйомки, при якій камера отримує відразу всю необхідну інформацію, дозволить в майбутньому позбутися від необхідності використання рухомих чи декількох камер для зйомки з різних ракурсів.
Справедливості заради слід зазначити, що нова камера SAVI є далеко не єдиною камерою подібного типу, створеною за останні роки. Щось подібне було зроблено і дослідниками з Каліфорнійського технологічного інституту в Берклі. Однак, камера SAVI є першою і єдиною, в конструкції якої джерело світла розміщене в тій же частині, де знаходиться і її світлочутлива матриця.

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline