Aucto: роботизована рука на допомогу людині
23 Липня , 2017
Британські ліхтарні стовпи перетворили в зарядки для електромобілів
23 Липня , 2017

Робот, який вміє знаходити протікання труби зсередини задовго до катастрофи

Чиста вода є однією з нагальних потреб людини, однак використовувані сьогодні системи водопостачання втрачають через протікання в середньому 20% води, що транспортується. Ці втрати можуть не тільки викликати дефіцит води, але також здатні призвести до пошкоджень будівель і доріг через розмивання грунту.

Робот ищущий утечки в трубопроводах. Фото №1

Ілюстрація принципу дії нової системи | Фото: phys.org / MIT

На жаль, наявні системи виявлення витоків залишаються дорогими і діють повільно. Вони погано працюють з трубами з дерева, металу або пластику, які часто використовуються в країнах, що розвиваються.

Нова система, розроблена дослідниками MIT, може забезпечити швидке, недороге вирішення проблеми, дозволить з високою точністю знайти навіть незначні витоки, незалежно від матеріалу труб. Випробування системи проводяться цим літом на 12-дюймових бетонних водорозподільних трубах у місті Монтерей, Мексика.

В системі використовується невеликий гнучкий роботизований пристрій, який виглядає як збільшений волан для бадмінтону.

Пристрій можна вставити в систему подачі води через будь-пожежний гідрант. Потім він пасивно переміщається з потоком, реєструючи при цьому своє положення. Він здатний виявляти навіть невеликі зміни тиску, вимірюючи натяг по краях м’якої гумової оболонки, яка відповідає діаметру труби.

Потім пристрій витягується через інший гідрант, і його дані вивантажуються. Не потрібно розривати трубопровід і перекривати водопостачання. На додаток до пасивного пристрою, який просувається потоком води, розробники створили активну версію, яка може контролювати своє пересування.

Робот ищущий утечки в трубопроводах. Фото №2

Робот складається з двох основних частин, «спідниці» фіксує найменші витоки (ліворуч) і м’якої основної частини з усією начинкою (праворуч) | Фото: phys.org / MIT

Наступним етапом після польових випробувань в Монтерреї буде створення більш гнучкої складаної версії робота, який може швидко адаптуватись до труб різного діаметру.

Значимість робота полягає не лише в скороченні втрат води, але і забезпеченні більш безпечного і надійного водопостачання. Здатність цієї системи виявляти мінімальні витоки могла б забезпечити раннє виявлення і ремонт, задовго до того, як відбудуться серйозні пошкодження в трубах.

Мало того, що система може знайти витоки практично в будь-якій водопровідній трубі, її також можна використовувати для інших трубопроводів, наприклад, для природного газу. Старі труби можуть стати причиною витоків і навіть вибухів газу. Такі витоки важко виявити, поки вони не стануть достатньо великими, щоб люди могли відчувати запах доданих одорантів.

Система MIT була спочатку розроблена для виявлення витоків газу, а потім адаптована для водопровідних труб.

У кінцевому рахунку, команда сподівається, що робот зможе не тільки шукати витоки, але також буде обладнаний спеціально розробленим механізмом, щоб миттєво зробити ремонт на місці, принаймні, для невеликих витоків.

Пристрій вже відзначено низкою нагород та заохочень. Члени команди виграли в цьому році приз у розмірі 10,000 доларів на конкурсі MIT Water Innovation, а також вийшли у фінал конкурсу MIT $ 100K Entrepreneurship Competition, за що отримали ще 10,000 доларів.

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: