Вчені придумали, як на Марсі без води робити будматеріали
11 Травня , 2017
В Голандії створять вітряну електростанцію з прив’язаними безпілотниками
12 Травня , 2017

Перший в історії підручник фізики пішов з молотка за 790 000 доларів

Історичні книги про науку є бажаною здобиччю для багатьох колекціонерів. Аукціонери виставляють ці трактати за величезні гроші і найчастіше вони знаходять нових господарів, готових віддати сотні тисяч доларів за бажаний лот. Знаменитий підручник з фізики під назвою Discorsi e dimostrazioni matematiche, intorno due nuove scienze attenenti alla mecanica & i movimenti locali («Лекції та математичні демонстрації, що відносяться до двох нових наук») написав знаменитий італійський фізик, механік, астроном і математик Галілео Галілей в далекому 1638 році. Не дивно, що книгу аукціонери планували продати за шалені гроші.

Підручник поєднує в собі 30 років наукових пошуків Галілея і представляє величезну цінність для науки. В ті роки вчений зазнавав всіляких переслідувань з боку римської інквізиції, за свою попередню книгу Dialogue Concerning the Two Chief World Systems («Діалог про дві системи світу»), заборонену до поширення в будь-якому вигляді. Вчений протягом декількох років шукав видавця, готового опублікувати його заборонену роботу, поки знаменитий нідерландський друкар Луї Ельзев’є не погодився видати книгу. Галілей, який знаходився під домашнім арештом, передав йому рукопис через знайомого французького посла. До 1639 року книга з’явилася на полицях італійських книжкових магазинів. Інквізиція ніяк не встигла на це відреагувати, і всі 50 копій були розпродані моментально. На сьогоднішній день в гідному стані збереглося всього кілька копій книги, більша частина яких знаходиться в приватних колекціях.

Підручник написаний у вельми незвичному для сучасної людини стилі. Троє героїв, яких звуть Сімплісіо (або Сімплічіо), Сагредо і Сальвіаті, дискутують на різні наукові теми, відповіді на які дуже хвилювали Галілея в свій час. Попередня книга про дві системи устрою світу була написана в цьому ж стилі і з тими ж головними героями, однак з того часу вони були куди більш ретельно опрацьовані автором. Сімплісіо дотримувався ранніх поглядів Галілея, Сагредо уособлював серединний період його роботи, а Сальвіаті, навпаки, опирався на найбільш актуальні наукові моделі. Книга розбита на чотири глави, кожна з яких являє собою один день дискусій персонажів. Перша глава присвячена механіці, друга – міцності матеріалів, третя і четверта розглядають науку руху.

На аукціоні, що пройшов у Парижі, був виставлений один з ідеально збережених примірників Discorsi e dimostrazioni matematiche, intorno due nuove scienze attenenti alla mecanica & i movimenti locali. Ця копія книги примітна тим, що являє собою унікальне Deluxe-видання, випущене спеціально, щоб вручити його того самому французькому послу, який допоміг книзі потрапити в друк. На одній з перших сторінок Галілей висловлює щиру подяку послу і присвячує йому цю книгу. Спочатку керівництво аукціону планувало виручити за книгу від 700 до 900 тисяч євро, і їх прогнози можна назвати досить точними. Підручник за 727 919 євро (791 190 доларів) придбав представник компанії Pierre Berge and Associates. Переглянути книгу можна за цим посиланням.

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline