Nanoracks хоче перетворювати відпрацьовані ракети в космічне житло
26 Червня , 2017
Nvidia тестує безпілотник, який орієнтується без GPS
26 Червня , 2017

Перший у світі всеспрямований ліфт без тросів тестують в Німеччині (відео)

В одному зі старовинних міст Німеччини, всередині найвищої в країні вежі інженери втілюють у життя концепцію винаходу, який, на думку його творців, призведе до революції в міській архітектурі.

Через 45 років багатонаціональний конгломерат ThyssenKrupp перетворює ідеї, висловлені в літературі Роальда Даля в реальність. «Вежа Світла» (Tower of Light) розташована в містечку Ротвайль, в 100 км на південний схід від Штутгарта. Вона являє собою 246-метровий бетонний будинок, в якому здаються конференц-зали вартістю 4000 євро за день, має 360-градусний оглядовий майданчик (найвищий в Європі) і 12 секцій зовнішніх «шахт», спеціально призначених для випробувань всеспрямованого ліфта.

Вежа була спроектована архітекторами Хельмутом Яном і Вернером Собеком. Її планують відкрити в липні 2017 року, а незвичайний ліфт-маглев став останнім завершальним штрихом цього проекту. Три з 12-ти ліфтових шахт будівлі призначені саме для випробувань Multi. Рухається за принципом маглева, експериментальний ліфт подорожує по поверхах будівлі, а також коридорами в горизонтальному напрямку. Бетонну основу шахт спеціально зміцнили, щоб вона витримувала вільне падіння 40-тонних ліфтових кабін на швидкості 160 км/год.

Tower of Light

Інженери ThyssenKrupp сподіваються, що інноваційний ліфт успішно проявить себе під час тривалої експлуатації, і тоді такими ліфтами можуть обладнати інші будівлі по всьому світі. А це не просто зручність для пасажирів, це змінить самі принципи архітектури будівель, адже тепер будівельники не будуть обмежені вертикальною орієнтацією ліфтових шахт, навколо яких будувалось все інше планування. А якщо зміниться вигляд хмарочосів, то зміниться і зовнішній вигляд міст: ось так, завдяки новій конструкції ліфта.

Якщо подивитись на історію ліфтів, то вони з самого винаходу Архімедом завжди підвішувались на тросах. Сучасна версія ліфта з’явилась з винайденням системи безпечного гальмування (1854 рік, винахідник Еліша Отіс) і після переходу з парових котлів на електрику — в 1895 році, і до цих пір завжди використовувались троси.

Фахівці кажуть, що ліфтова промисловість — дуже цікавий приклад вкрай консервативного ринку. На світовому ринку працює всього п’ять великих компаній, і майже всі вони дуже давні, справжні динозаври. Це світовий лідер Otis, компанію заснувала родина того самого винахідника Отіса. А також Schindler, Kone, Mitsubishi і ThyssenKrupp — відносний новачок, який почав виробляти ліфти в 1954 році. Десятиліттями вони ділять ринок, практично не роблячи ніяких технологічних проривів, лише невеликі поліпшення існуючої технології, створеної в 19 столітті. Винахід ліфтів без тросів — справжній технологічний стрибок, яких не було дуже давно.

В ліфті Multi встановлені лінійні двигуни, аналогічні тим, що працюють в маглевах і потягах HyperLoop. На відео показано, як кабіна рухається уздовж рейки, а на повороті рейок повертається на 90° — і ліфт може змінити напрямок руху з вертикального на горизонтальний або навпаки. Поворот займає кілька секунд, а максимальна швидкість ліфта становить близько 5 м/с. Це не дуже багато. Для порівняння, найшвидший у світі ліфт в Shanghai Tower розвиває швидкість 18 м/с (64 км/год).

ThyssenKrupp вперше представила ідею ліфта Multi в 2014 році, викликавши у коментаторів суміш захоплення і скептицизму. Тепер, через три роки, вона провела перший публічний тест ліфта без тросів – і довела, що таке дійсно можливо. Цікаво, що сама по собі концепція не нова. Нещодавно був представлений концепт безпілотної транспортної кімнати Tridika, яка працює за схожим принципом.

У баченні ThyssenKrupp, в будівлі може бути досить просунута система ліфтових шахт, з безліччю відгалужень і поворотів. Програмне забезпечення ліфта буде планувати найбільш оптимальний маршрут, щоб об’їхати скупчення і доставити пасажира за найкоротший час. Більше того, в системі шахт можуть курсувати не один, а кілька ліфтових кабін, які будуть координувати своє розташування, щоб їх маршрути не перетинались.

Найголовніше, що нова технологія ліфтів не має технологічного обмеження тросових ліфтів на максимальну висоту. Відомо, що трос не може бути довшим приблизно 500 метрів, тому що він не витримує власної ваги. Таким чином, традиційні ліфти не можуть підніматись на більшу відстань, пасажирам доводиться пересідати в інший ліфт. У маглева немає такого обмеження. Тепер архітекторам не потрібно враховувати ці нюанси при проектуванні хмарочосів, і вони можуть створювати будинки більш вільних форм.

Один німецький забудовник OVG Real Estate вже погодився встановити ліфти з лінійними двигунами у своєму новому будинку — майбутній будівлі East Side Tower в Берліні. Ліфти Multi ідеально підходять для хмарочосів. Правда, навряд чи ми побачимо велику кількість таких ліфтів найближчим часом, тому що система Multi коштує приблизно в п’ять разів дорожче звичайного ліфта.

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: