Вченим вдалося вперше здійснити квантову телепортацію оптичних образів
23 Вересня , 2017
Обертовий будиночок Devon House дозволить обирати кращий вид з будь-якого вікна
23 Вересня , 2017

Новий тип інтерфейсу мозок-комп’ютер дозволяє писати музику, використовуючи “силу думки”

Група дослідників з Технологічного університету Граца (Graz University of Technology), Австрія, очолювана Джернотом Мюллер-Пуцом (Gernot Mueller-Putz), розробила новий тип інтерфейсу мозок-комп’ютер (brain-computer interface, BCI), за допомогою якого звичайні люди і люди з обмеженими можливостями можуть писати музику, використовуючи для цього тільки “силу” своєї думки. Сигнали, що супроводжують роботу головного мозку, знімаються за допомогою електроенцефалографічного датчика, який, подібно шапці, одягається на голову пацієнта. А комп’ютер, отримуючи дані про роботу мозку людини, аналізує їх і створює керуючі команди, що дозволяють людині оперувати нотами, тонами і іншими атрибутами, вибудовуючи або свій оригінальний музичний ряд, або мелодію, яка копіює один з відомих музичних творів.
Розроблена австрійцями BCI-система відрізняється від інших подібних систем не тільки тим, що вона дозволяє писати музику за її допомогою. В основі цієї системи лежить технологія аналізу особливого виду мозкових хвиль, який називається пов’язаним з подіями потенціалом P300, технологія, яка розроблялась протягом 20 останніх років і яка була за цей час доведена практично до досконалості. Однак, досконалість цієї технології не може компенсувати різницю між роботою мозку кожної людини окремо. Тому перед початком роботи система вимагає проведення короткої процедури калібрування. Це калібрування полягає у демонстрації людині декількох різних символів на екрані комп’ютера, що супроводжується серією спалахів, які підсвічують окремі комірки з символами.
При випробуваннях система продемонструвала 88-відсоткову точність роботи під час процесу відтворення людиною слів по буквах на першій спробі. Приблизно така ж точність була продемонстрована системою і при підборі людьми нот мелодії однієї з відомих популярних пісень. При цьому, на складання мелодії з 25 нот людям в середньому потрібно було по 21 хвилині часу.
Справа пішла набагато веселіше, коли місце добровільного випробувача посів професійний музикант. За його участю система продемонструвала точність у 93.6 відсотка при складанні “копії” відомої мелодії, а на все це людині знадобилося 20 хвилин часу. Ще цікавіший результат був отриманий під час написання музикантом абсолютно нової мелодії, на написання мелодії, що складається з 26 нот, у нього пішло лише 14 хвилин, у два рази менше, ніж у звичайних “немузичних” людей, які витрачали не менше 30 хвилин на написання мелодії з 18 нот.
Проведені австрійськими вченими перші експерименти є доказом працездатності BCI-технології на базі аналізів сигналів P300. І в майбутньому такий інтерфейс може бути використаний не тільки для складання музики, але і для написання слів по буквах, для вибору кольору та керування рухами “кисті” художньої програми та багато іншого. А подальша робота дослідників буде спрямована на мініатюризацію розробленої ними системи, що дозволить відмовитись від використання ноутбуку і вмістити всю систему в корпус, розміром зі звичайний смартфон.

Першоджерело

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline