Роллс-Ройс розробить «розумні» двигуни
7 Лютого , 2018
Китай планує обладнати атомні підводні човни штучним інтелектом
8 Лютого , 2018

Незвичайні бактерії поїдають токсичні метали і виділяють золоті наносамородки

Стародавня легенда про філософський камінь алхіміків, виявляється, маєте цілком реальне, земне і живе втілення. Тільки дуже крихітне – це бактерії C. Metallidurans, які у процесі еволюції пристосувалися поглинати токсичні важкі метали, а побічним продуктом їхньої життєдіяльності стали золото і мідь. У формі злитків нано-розміру (так зване вторинне золото).

Здатність C. Metallidurans жити в грунті з високою концентрацією важких металів завжди інтригувала вчених. Загалом, відмінні умови: ніякої конкуренції, тому що в цьому середовищі всі гинуть, і вдосталь водню для отримання енергії. Ці бактерії «живляться» міддю, переводячи її у форму, дуже зручну для імпорту з грунту в організм, але баластом до неї йде золото і ця суміш дуже отруйна. Чому ж C. Metallidurans не гинуть?

Тепер вчені з’ясували: метаболізм бактерій побудований на комбінації ферментів Cup A і Cop A. Коли бактерія голодна, активується перший, вона починає поглинати мідь і побічне золото з грунту. Наситившись, бактерія задіє другий фермент і мідь знову переходить у нерозчинну форму, яка виводиться назовні. Таким чином C. Metallidurans ніколи не допускає перенасичення токсинами, а золото, що випадає в осад утворює пластівці або злитки нанометрового розміру.

Первинним золотом називають речовину геологічного походження. Вторинне – це продукти переробки мінералів різними мікроорганізмами, які поширюються в різних середовищах і мають невеликий вік. Але вчені не бачать сенсу будувати «золоту ферму» з колоній C. Metallidurans, їм цікаві самі механізми перетворення речовин, розуміння яких дозволить оптимізувати процеси видобутку корисних копалин.

Martin Luther University Halle-Wittenberg

Джерело

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: