Цей канадський гірський велосипед йде своїм шляхом
29 Серпня , 2017
Автономний контейнер забезпечить енергією сонця і чистою водою віддалені села
29 Серпня , 2017

На Марсі бувають потужні, але короткочасні снігові бурі

На Марсі холодно, порошно і сухо, однак, виявляється, це далеко не всі особливості Червоної планети. Справа в тому, що з настанням ночі тутешня атмосфера здатна генерувати несподівані снігові бурі. Згідно з результатами останнього дослідження, коли Сонце сідає за горизонт, а температура знижується на планеті нерідко виникають сильні снігові хуртовини, що наганяються потужними вітрами.

Відкриття, зроблене групою вчених французького Університету П’єра і Марії Кюрі під керівництвом планетолога і експерта по динаміці атмосфер планет Аумеріка Спіга, говорить нам про те, як мало ми насправді знаємо про погоду Марсу. А нові деталі одного дня можуть стати в нагоді майбутнім колоністам цієї планети.

«Ми вперше дізнались про наявність потужних снігових бур і крижаних мікропоривів на Марсі. Для цього використовували особливе дрібномасштабне моделювання, яке дозволило нам інтерпретувати атмосферні зміни, що відбуваються на цій планеті», — поділився Спіга в інтерв’ю New Scientist.

Ці зміни були відзначені ще посадковим модулем аерокосмічного агентства NASA «Фенікс» у 2008 році, який виявив у водному льоді марсіанського ґрунту свідоцтва можливих снігопадів. Але остаточно ці дані так і не були пояснені вченими.

В рамках нового дослідження вчені використовували дані з «Феніксу», а також спостережень космічних апаратів Mars Global Surveyor і Mars Reconnaissance Orbiter. До цього моменту вважалось, що сніг, який випадає з низькорозташованих марсіанських хмар, осідає на поверхню планети повільно, майже в безвітряних умовах. Однак з’ясувалось, що частинки водяного льоду досягають поверхні Червоної планети за лічені хвилини, що говорить про суворий і швидкоплинний характер цього процесу.

Він запускається в результаті радіаційного охолодження, коли тепло різко вивільняється з марсіанської атмосфери. Команда вчених підрахувала, що температура в крижаних марсіанських хмар у цей момент може різко знижуватись на 4 градуси Цельсію на годину. Тепле повітря, що піднімається  з поверхні планети змішується з більш холодними повітряними масами, а сильні мікропориви вітру зі швидкістю до 10 метрів за секунду різко опускають снігові маси.

Такі міні-хуртовини виявились для вчених вельми несподіваними, проте фактичний обсяг випадаючого снігу, як показують розрахунки, досить низький.

«Так як води в атмосфері Марсу практично немає, снігу там дуже мало. Сніговика ви навряд чи зліпите. Та й на лижах ви теж, швидше за все, не зможете покататись», — пояснює Спіга.

Вчені вважають, що в результаті такого процесу замість щільного снігового покриву на марсіанській поверхні формується промерзлий шар. Що ж стосується того, чому дослідники раніше ніколи не знаходили на Марсі подібні снігові бурі, то, на думку Спіги, зараз зробити їм це вдалось завдяки комбінації відразу трьох аналізів даних – загальних кліматичних даних, моделювання турбулентності повітряних мас, а також локального аналізу та прогнозування погодних умов.

Якщо дані аналізу вірні, то виходить, що майбутні марсіанські колоністи зможуть знайти сніг не тільки на полярних шапках Червоної планети, але взагалі в будь-якому регіоні нашого планетарного сусіда, де відбувається процес радіаційного охолодження, що є тригером таких снігових мікропоривів.

«Ці вітри хоч і короткочасні, але досить потужні. Так як найчастіше вони з’являються в нижніх шарах атмосфери, то, швидше за все, при майбутніх місіях на Марс доведеться приймати в розрахунок і цей феномен, якщо ми хочемо уникнути впливу турбулентності і підвищити безпеку майбутньої висадки на поверхню планети», — додав Френк Монтмессін з французького Національного центру наукових досліджень, який брав участь у цій роботі.

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline