Представлено «серце на чіпі» для розробки і тестування ліків
26 Травня , 2017
Фахівці ВПС США розробили «рідку» броню
27 Травня , 2017

Ми входимо в наступну епоху дронів

Ці автоматизовані літаючі роботи — крихітні, дешеві і їх не шкода розбити. У великих групах вони можуть врятувати ваше життя або стати самою смертоносною зброєю з часів появи кулемета. Що ви уявляєте, коли думаєте про безпілотні літальні апарати? Скромну іграшку з дистанційним керуванням і пропелерами або великий військовий безпілотний літак? Дуже скоро ці образи можуть стати зовсім іншими: безпілотники стають менше, дешевше, можуть автоматично збиратись в групи сотнями або навіть тисячами, як бджоли або птахи.

Їх називають роєм — зберіть досить безпілотників разом, і вони зможуть багато в чому перевершити людей. Вони могли б врятувати вам життя або стати смертельною і потужною силою на полі битви.

Чому ройові безпілотники взагалі мають значення?

По-перше, на полі бою вони могли б перевершити зброю і технології, які військові використовували десятиліттями. Подумайте ось про що: в переповненому місті групи крихітних квадрокоптерів могли б збиратись для шпигунства. Танкові батальйони будуть захоплені мініатюрними безпілотними снайперами, нападниками з усіх боків одночасно. В морі тисячі дрібних трутнів можуть налетіти на військовий корабель і атакувати його; багато з них можуть бути збиті, але інші залишаться, знищать радар і залишать корабель беззахисним.

У рою немає вождя або командира; рій — це самоорганізована система, у якої всі елементи рівні. Роїння дозволяє безпілотним літальним апаратам ефективно проводити рекогностування на місцевості або літати разом, не стикаючись. І потрібен тільки один оператор, щоб контролювати весь рій відразу.

Рій невблаганний. Одна ракета може збити безпілотник, але рій може втратити десятки членів і продовжувати рух. Повітряна оборона з обмеженим запасом ракет може бути перевантажена достатньою кількістю супротивників.

Незабаром безпілотники будуть роїтись і в багатьох інших ситуаціях, від рок-концертів до скотних дворів.

Виходить, ми будемо спостерігати рої дронів в повсякденному житті?

Саме так. Вже майже спостерігаємо.

На початку цього року 300 безпілотників зібрались в американський прапор на шоу Леді Гаги, щоб висвітлити нічне небо. Intel просуває свої рої Shooting Star в якості альтернативи феєрверків. Китайська компанія eHang встановила рекорд самого великого рою в захоплюючому новорічному шоу, в якому 1000 дронів сформували карту Китаю і китайський символ благословення.

Рій зможе дешево і швидко перевіряти трубопроводи, димоходи, лінії електропередач і промислові установки.

Рої безпілотників можуть навіть оселитись на фермі. Вони можуть знаходити хворі рослини і допомагати у розподілі води або ж розпорошувати пестициди в потрібні місця, працюючи кооперативно і покриваючи великі площі в стислі терміни.

Ніколаос Папаніколопулос з Центру розподіленої робототехніки при Університеті Міннесоти працює над безпілотниками на сонячних батареях, які будуть працювати разом, щоб обстежити великі ділянки сільгоспугідь за низькою ціною.

«У їх завданнях буде швидке виявлення нестачі азоту, захворювань рослин і правильне управління водними ресурсами», говорить Папаніколопулос.

Що ще?

У той час як безпілотники використовувались в рятувальних операціях роками, наглядові рої більш дрібних версій могли б рятувати ще більше життів.

В лабораторії повітряних мікроапаратів при Університеті Делфта роблять рій «кишенькових безпілотників», кожен з яких може вміститись на долоні. Вони літають у закритих приміщеннях, будівлях, які занадто сильно пошкоджені для рятувальників людей, щоб їх досліджувати, і можуть шукати тих, що вижили після землетрусів та інших стихійних лих.

Вчені з Університету Лафборо створили систему, що допомагає у пошуках і рятуванні в гірських районах, яка використовує команду з 10 невеликих ручних безпілотників. Дрони оснащені тепловізійними камерами, щоб легко знаходити альпіністів, що загубились. Спілкуючись між собою, вони гарантують, що вся територія буде покрита.

Які військові розробляють рої — і навіщо?

Багато країн розробляють ройові технології. США, наприклад, нещодавно запустили 103 невеликих дрони Perdix з літаків F/A-18. Вони важать кілька сотень грамів та випускаються з диспенсерів, що зазвичай використовуються для сигнальних вогнів або відволікаючих спалахів. 3D-друковані дрони Perdix одноразові і призначені для придушення протиповітряної оборони противника, виступаючи в якості приманки або глушників.

ВМС США також націлені на створення рою дронів, вартість яких буде менша, ніж у ракети. Вони розробляють програмне забезпечення, яке дозволяє відокремлювати частину рою для певних місій або підключати нові дрони до рою швидко і непомітно.

Іншим гравцем виступає Китай, який довгий час є лідером в галузі малих безпілотників. Китайській компанії DJI належить близько 70% світового ринку, і тепер китайські військові бачать, що можна зробити за допомогою цих нових технологій. На грудневій авіаційно-космічній виставці державна компанія CETC показала відео з участю 70 безпілотників, що літали одночасно. Дрони вилетіли разом і «взяли участь» у розвідувальній операції. Такі безпілотники можуть також здійснити масовану атаку на ракетну пускову установку противника. Вони атакують з усіх боків одночасно, їх занадто багато, щоб можна було від них захиститись.

Можливо, найбільш амбіційним планом є проект Корпусу морської піхоти США. Він планує створення першої хвилі дронів, які будуть використовуватись на суші, на морі і в повітрі для пошуку людей на пляжі, розвідки, виявлення позицій супротивника і можливого нападу. Рій також зможе забезпечити захист від ворожих зграй безпілотних літаків. Щоб дослідити цей варіант, Корпус створює стратегічні ігри, в яких рій б’ється з роєм.

Ці невеликі дрони можуть бути шпигунами і розвідниками. Агентство DARPA передбачає, що у кожного пішого солдата буде свій власний рой для розвідки, особливо в міських районах і всередині будівель.

«Двісті п’ятдесят невеликих повітряних літальних апаратів зможуть зайняти шість міських кварталів», говорить Стівен Крамптон з Swarm Systems. Рій може потенційно самоорганізуватись в підрій для доставки корисної інформації, наприклад, про загрозу на позиції.

Яким буде майбутнє ройових дронов?

Зараз технологія ройових дронів знаходиться в зародковому стані. Але швидко розвивається.

В теорії рій зможе знищити будь-яку існуючу зброю і забезпечити достатньо точну вогневу потужність, щоб викликати руйнування у великих масштабах. Його вплив може перевершити появу кулемету: той хто володіє власним роєм дронів стане королем поля бою. Війна буде виграна тим, у кого буде більший і кращий рій.

Але поле бою не єдине місце, де з’являться рої. Фактично, вони будуть жити разом з нами.

У довгостроковій перспективі, якщо дослідники з Гарвардського інституту Вісса праві, невеликі рої безпілотників стануть такою ж частиною нашого середовища, як комахи. Їх проект RoboBee передбачає розробку крихітних дронів розміром не більше скріпки і вагою в десять грамів. Тисячі робобджіл будуть використовуватись для моніторингу погоди, спостережень або навіть запилення рослин, якщо буде потрібно.

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline