Новий китайський електромобіль Zhidou D3 отримав цінник 7 500 доларів
3 Листопада , 2017
Nervana – перший спеціалізований процесор компанії Intel, призначений для систем штучного інтелекту
3 Листопада , 2017

Марсохід наступного покоління отримає 23 “всевидячих ока”

Коли космічний апарат Mars Pathfinder у 1997 році здійснив посадку на поверхню Марса, він мав лише п’ять камер, дві, встановлені на щоглі апарату, і три – які були встановлені на першому марсохід Sojourner. З того часу технології камер зробили “квантовий стрибок”, датчики і самі камери зменшились у вазі і розмірах, а якість отримуваних ними зображень зросла на кілька порядків. Тепер камерою обладнаний практично будь-який смартфон, планшетний комп’ютер і ноутбук, щось подібне спостерігається і в космічній галузі. Марсохід наступного покоління Mars 2020 буде обладнаний більшою кількістю камер, ніж будь-який інший апарат, призначений для роботи на поверхні інших космічних тіл. Його 23 камери дозволять отримувати широкоформатні панорамні знімки, інформацію про перешкоди під час руху і навіть вперше в історії побачити процес розкриття парашуту в атмосфері іншої планети.
Збільшення кількості камер марсоходу наступного покоління, створеного в Лабораторії НАСА з вивчення реактивного руху (NASA Jet Propulsion Laboratory), повністю вкладається в рамки сформованої тенденції. У попереднього покоління марсоходів Spirit і Opportunity було по 10 камер різного призначення, а нинішній марсохід Mars Science Laboratory він же Curiosity має в своїй системі 17 камер.
Головною камерою марсоходу Mars 2020 стане камера Mastcam-Z, символ “Z” означає Zoom, що вказує на наявність покращеної функції наближення і масштабування, доданої до системи камери Mastcam, яка працює зараз на марсохід Curiosity. Стереоскопічна камера Mastcam-Z дозволить марсоходу отримувати високоякісні тривимірні зображення, за якими можна буде проводити дослідження геологічних особливостей і досліджувати цікаві об’єкти з більшої дистанції, яка буде приблизно дорівнює довжині футбольного поля.
Камера марсохода Mars 2020 #2
Марсоходи Spirit, Opportunity і Curiosity мають цілий ряд додаткових технічних камер. Камери Navcam служать для прокладання найоптимальніших маршрутів руху, а камери Hazcam служать для виявлення перешкод і ряду інших небезпек під час руху. У марсоходів попереднього і нинішнього покоління ці камери мають роздільну здатність 1 мегапіксель і вони можуть знімати лише чорно-білі зображення. У нового марсоходу ці технічні камери здатні знімати кольорові зображення з роздільною здатністю до 20 мегапікселів. Крім цього, камери нового марсоходу будуть мати ширше поле огляду, що дозволить марсоходу пересуватись швидше і безпечніше, що, в свою чергу, залишить більше часу на проведення наукових досліджень і збирання зразків.
Крім основних камер, марсохід Mars 2020 буде мати додаткову камеру SuperCam Remote Micro-Imager (RMI), що дозволяє проводити макроскопічну зйомку, камеру CacheCam, призначену для зйомки і стеженням за зразками, завантаженими в сховище марсоходу. Камера SkyCam буде робити знімки хмар і інших атмосферних явищ, а камера Lander Vision Camera System забезпечить навігацію і зробить високоякісну зйомку процесу спуску і посадки на поверхню Марса.
Звісно, збільшення кількості і якості камер марсоходу наступного покоління відразу призведе до виникнення однієї проблеми. Ця проблема полягає в необхідності передачі на Землю великих об’ємів інформації.
Камера марсохода Mars 2020 #3
В даному випадку ця проблема вирішується двома шляхами. Камери нового марсоходу стали значно “розумнішими” в області стиснення потоку одержуваної інформації. У марсоходів Spirit і Opportunity все стиснення відеоінформації, що надходить проводилось в режимі реального часу бортовим комп’ютером. На марсохід Curiosity вже були встановлені камери, які стискають дані за допомогою апаратних мікросхем-кодеків, вбудованих в електроніку камери. Такі ж камери будуть і у марсохода Mars 2020, тільки в них будуть використані нові більш прогресивні алгоритми, що мають велику ступінь стиснення відеоінформації і зберігають якість зображення на досить високому рівні.
Друга частина комунікаційної проблеми полягає в необхідності використання марсіанських орбітальних апаратів в якості релейних станцій, що передають на Землю інформацію, отриману від марсоходу. Такий підхід показав свою ефективність у марсоходів Spirit і Opportunity, зв’язок яких з Землею забезпечувався орбітальним апаратом Mars Odyssey. Зв’язок з Землею марсоходу Curiosity забезпечує новий орбітальний апарат Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), на допомогу якому іноді приходить дідок-Odyssey. Але з потоком даних від марсоходу Mars 2020 не зможе впоратись самостійно жоден з існуючих орбітальних апаратів. Тому його зв’язок з Землею буде забезпечуватись спільними зусиллями всіх наявних на орбіті Марсу апаратів, американських MRO, MAVEN і Odyssey, європейського Trace Gas Orbiter (TGO) і, можливо, індійського апарату MOM.

Джерело

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline