Батарейка, що зарядається від людської слини
10 Серпня , 2017
Tesla почне тестувати безпілотні електровантажівки в Каліфорнії і Неваді
11 Серпня , 2017

Людина все-таки може засвоювати нову інформацію під час сну

Сну здавна приписували різні властивості: від цілком звичайної функції відпочинку до магічних і навіть опису того, що під час сну душа покидає тіло. Але одним з найпоширеніших сучасних переконань є, мабуть, те, що уві сні можна вивчити великі обсяги інформації. І ось, як пише журнал Nature Communications, групі французьких вчених вдалося отримати доказ правдивості цієї теорії.

Фізіологи виділяють дві фази сну: швидкий і повільний сон. Практично відразу після засинання настає фаза повільного сну, в ході якої організм поступово «відключається» і відновлює сили. Потім настає фаза швидкого сну, коли мозок активізується, а м’язова система, навпаки, стає не активною. У цей момент відбувається хаотичний рух очей і активна робота мозку.

Багато нейрофізіологів вважають, що сприйняття сигналів із зовнішнього світу буде заважати консолідації пам’яті, тому мозок активно пригнічує їх, роблячи «внутрішні» спогади (тобто сни) більш яскравими і ігнорує інформацію з зовнішніх джерел.

Група вчених з Франції вирішила перевірити, чи сприймає мозок інформацію під час сну. У рамках експерименту кілька добровольців провели ніч в лабораторії. Учасникам дослідження під час сну вмикали особливий аудіозапис, що представляє собою білий шум з «захованою» послідовністю звуків. Люди повинні були запам’ятати ці звуки і назвати їх після пробудження. У стані бадьорості з цим завданням справляється практично будь-яка людина, проте більшості для успішного вирішення потрібно кілька прослуховувань звуків.

Дослідники вирішили перевірити, чи зможе людина розпізнати цю комбінацію звуків швидше, якщо вона відтворюється увісні. Добровольці були розділені на кілька груп, і їх підключили до електроенцефалографів.

В результаті люди, що слухали ці звуки під час повільного сну, в кілька разів швидше визначали послідовність звуків, ніж їм це вдавалось зробити тим, хто нічого не слухав у сні. А ось програвання аудіозаписів під час фази швидкого сну погіршувало процес запам’ятовування. Такі результати говорять про те, що людина не повністю «відключається» від зовнішнього світу під час сну і продовжує сприймати і запам’ятовувати інформацію. Як говорить один з авторів дослідження, Томас Андріллон з університету П’єра і Марії Кюрі,

«Питання, чи може спляча людина запам’ятовувати нову інформацію, бентежить думки вчених вже кілька десятиліть. Нам вдалось показати, що неусвідомлені, приховані спогади все ж можуть формуватись під час сну, але тільки під час швидкого сну і перехідного періоду між швидким і повільним сном. Аналогічна стимуляція у фазі повільного сну, навпаки, призводить до протилежних ефектів».

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline