Перший смартфон з алмазним екраном вийде вже в наступному році
9 Лютого , 2018
Ehang показала перші тестові польоти свого пасажирського дрона
11 Лютого , 2018

Космічне сміття: чи можна його розглядати як корисний ресурс?

Компанія SpaceX здійснила перший успішний запуск своєї надважкої ракети Falcon Heavy. В якості першого «корисного навантаження» носій відправив у космос пожертвуваний самим Ілоном Маском електричний родстер Tesla, а в якості першого пасажира – манекен, який отримав ім’я Starman, що разом з машиною зараз летить у бік марсіанської орбіти.

Безумовно, подія історична. Але не всі виявились їй раді. Якщо залишити тих, хто вважає, що цим самим запуском Маск просто вирішив покрасуватися перед інвесторами компанії, є ще й ті, хто вважає, що з цим запуском Маск поповнив і без того зростаюче звалище космічного сміття, що кружляє і навколо Землі, і навколо Червоної планети. І зараз як ніколи потрібна особлива увага до цієї проблеми.

У даний момент на орбіті Землі знаходиться понад 500 000 частин космічного сміття. Найрізноманітнішого. Більшість являє собою частини супутників, а також ракет, які людство запускало протягом більше 60 останніх років. Приблизно 20 000 одиниць цього сміття є видимими. Це об’єкти розміром від 10 сантиметрів і більше, згідного Стюарту Грію, викладачу по механічній та аерокосмічній техніці з шотландського Університету Стратклайда.

«Серед видимих об’єктів більше половини є результатом зіткнень супутників. Приблизно чверть являє собою частини космічних апаратів (1500 з яких раніше функціональні), а на решту припадає залишки ракет та іншого сміття, що залишилося від космічних запусків», — розповів Грей порталу Futurism.

В реальності картина космічного сміття виглядає ще більш гнітючою.

«Якщо говорити про масу всіх цих об’єктів, то виходить, що на орбіті Землі зараз знаходиться близько 8000 метричних тонн рукотворних матеріалів», — додав Грей.

Програма переробки

На орбіті накопичилося стільки сміття, що воно загрожує майбутнім космічним місіям. А що, якщо розглянути космічне сміття під іншим кутом? Зрештою, більша його частина складається з дуже дорогих матеріалів, з яких вироблялися ракети і супутники. Чи можна розглядати космічне сміття в якості потенційного ресурсу для утилізації та подальшого використання?

«Об’єкти зроблені з досить специфічних матеріалів, вельми дорогих у виробництві, і тому цілком логічно було б розглянути можливість їх повторного використання. Питання полягає в тому, яким чином ми можемо зібрати ці “ресурси”?”, — прокоментував Грей.

Проблема в тому, що ці об’єкти не просто висять на орбіті, вони рухаються з дуже високою швидкістю, приблизно 7 кілометрів на секунду. Звичайно ж, це серйозно ускладнює завдання по їх збиранню. Будувати космічні апарати, здатні без проблем наздоганяти таке високошвидкісне космічне сміття, буде недоцільно.

Але це не означає, що нам слід просто забути про сміття і залишити його там, де він знаходиться. Існує вже кілька проектів, спрямованих на розчистку нашої орбіти.

«Механізми затримання, розробка яких зараз ведеться, побудовані на дуже простих методах, що застосовувалися ще нашими предками при лові диких тварин. Мова йде про гарпуни і сітки», — пояснює Грей.

«Звичайно, потрібно провести перевірку цих механізмів на орбіті, але кілька місій вже заплановані на найближче майбутнє. Наприклад, однією з таких місій є e.Deorbit Європейського космічного агентства».

Вчені та інженери програми інноваційних концептів (NIAC) американського космічного агентства NASA пропонують щось аналогічне: використовувати високотехнологічний космічний апарат тонший людського волосся, який буде захоплювати і утримувати космічне сміття як сітка. Інші пропонують знищувати космічне сміття лазерами. Але всі ці концепти, як зазначає Грей, як і раніше, є поки що лише на папері.

На щастя, у нас поки ще є час. Космічне сміття, що знаходиться на більш високій навколоземній орбіті, буде якийсь час там залишатися.

«У той час як об’єкти, що знаходяться на низькій навколоземній орбіті, зійдуть з неї протягом декількох місяців або років, об’єкти, що знаходяться на більш високих орбітах, наприклад, ті ж супутники глобальної навігації, розташовані на середній висоті, а також супутники на геостаціонарній орбіті, будуть перебувати там ще сотні і навіть тисячі років», — пояснює Грей.

Іронія в тому, що ми продовжуємо і будемо продовжувати робити свій внесок у поповнення космічної звалища, хоча самі думаємо, як від нього позбутися. Знайдеться чи ні спосіб перетворити космічне сміття на корисні ресурси для подальшого використання, необхідно знайти рішення, щоб позбавитися від проблеми. І краще раніше, щоб не було занадто пізно.

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: