Дивовижна анімація, створена з крапель води
10 Червня , 2017
Самокеровані автомобілі завтрашнього дня будуть зовсім іншими
10 Червня , 2017

Керівництво ЄКА публікує результати розслідування причин катастрофи спускного модуля Schiaparelli

Після семимісячного розслідування керівництво Європейського космічного агентства (ЄКА) опублікувало висновки, зроблені спеціальною комісією щодо катастрофи спускного апарату Schiaparelli, щ сталась в жовтні минулого року спільної російсько-європейської місії ExoMars. Використовуючи телеметричні дані, дані зйомки з орбіти слідчі комісії підтвердили, що причиною катастрофи стало швидке обертання модуля під час спуску, що “обдурило” бортовий комп’ютер, змусивши його вважати, що модуль вже здійснив успішну посадку і вимкнути всі гальмівні двигуни.
Модуль Schiaparelli #2
Нагадаємо, що модуль Schiaparelli намагався здійснити посадку на поверхню Марсу 16 жовтня 2016 року, через кілька днів після його відділення від “материнського корабля” Trace Gas Orbiter (TGO). Спуск на надзвуковій швидкості, що тривав близько 6 хвилин, пройшов повністю за планом. За ці шість хвилин модуль Schiaparelli встиг зібрати і передати апарату TGO досить великий обёєм даних. Після того, як модуль Schiaparelli відстрелив парашут на висоті 3.7 кілометри і відключив гальмівні двигуни всього через три секунди, замість запланованих 30, модуль впав з висоти і розбився.
Снимок места падения
Аналіз телеметричних даних показав, що через помилку бортовий комп’ютер Schiaparelli вирішив, що модуль вже здійснив посадку тоді, коли він ще був в тисячах метрів від поверхні. Більше того, за ті секунди “життя”, що залишились модулю до падіння, комп’ютер почав виконання основної дослідницької програми, почав передавати додаткові дані, перш, ніж замовкнути назавжди. І знімки, зроблені орбітальним апаратом Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), показали, що модуль був знищений при падінні в результаті вибуху палива, що залишилось в його баках.
Розслідування, проведене комісією ЄКА, показало те, що в момент, коли модуль Schiaparelli випустив гальмівний парашут, він почав обертатись зі швидкістю, що виходить за межі можливостей вимірювальної системи Inertial Measurement Unit (IMU), яка служить для вимірювань декількох різних параметрів. Незважаючи на те, що у модуля Schiaparelli була й друга система вимірювання висоти, перевантаження системи IMU викликало виникнення загальної помилки в програмному забезпеченні системи керування модулем і навігації. Ця помилка змусила комп’ютер помилитись ще один раз, під час обрахунку даних від радару на основі ефекту Доплера. І в результаті комп’ютер визначив, що модуль вже знаходиться на поверхні і вимкнув двигуни на 27 секунд раніше, ніж планувалося. Це призвело до того, що модуль врізався в поверхню Марсу зі швидкістю 540 кілометрів на годину.
Миссия ExoMars 2020
Проте, керівництво ЄКА вважає все, що відбулося, звісно, крім катастрофи, успішним виконанням місії. “Якщо б перевантаження вимірювальної системи не відбулось, то модуль Schiaparelli зробив би успішну посадку, і “дірка” в програмному забезпеченні залишилася б непоміченою” – Ян Уоернер (Jan Woerner), генеральний директор ЄКА, – “Тепер же нам відомо на що саме треба звернути більш пильну увагу, і ми врахуємо все це в підготовці до наступної місії, місії ExoMars 2020”.

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline