Каблучка Orii перетворить палець власника в гарнітуру для смартфона
27 Липня , 2017
Ефектне відео: джети, або блискавки, що б’ють вгору
28 Липня , 2017

Google вступає в гонку технологій термоядерного синтезу

Термоядерний синтез – це Святий Грааль стійкої енергетики – потенційно необмежене джерело екологічно чистої енергії, яке може живити увесь світ. Немає викидів парникових газів, побічними продуктами виробництва є тільки гелій і нейтрони…

Google вирішив також включитись в гонку по комерціалізації технології ядерного синтезу, об’єднавшись з каліфорнійською компанією Fusion Tri Alpha Energy для розробки нових комп’ютерних алгоритмів, які оптимізують процеси створення плазми – іонізованого газу, з якого можна отримувати великі обсяги електрики.

«Google завжди зацікавлений у вирішенні складних інженерних завдань, а деякі з них складніші, ніж ядерні реакції, – зазначає Тед Балцем, старший науковий співробітник Google Accelerated Science Team. – Фізики намагалися з 1950-х років контролювати злиття атомів водню в гелій – процесу, який дозволяє Сонцю виробляти колосальну енергію. Ключем до використання цієї потужності є утримання водневої плазми досить довго, щоб отримати більше енергії від реакцій синтезу, ніж було витрачено. Цей момент називається «беззбитковим». Якщо ми навчимося контролювати його, він буде представляти собою технологічний прорив, який зможе забезпечити роботу потужного безвуглецевого джерела енергії».

Тороид

Термоядерний синтез, в якому атоми об’єднуються при екстремальних температурах для вивільнення великої кількості енергії, є виключно складним процесом. Фізика ядерного синтезу включає нелінійні явища, де найдрібніші зміни можуть суттєво впливати на результат, що робить інженерну задачу з підтримання плазми дуже складною.

«Все це виходить за межі нашого розуміння навіть з комп’ютерними потужностями Google, – каже Болц. – Тому вчені об’єднали зусилля машинного навчання з дослідженнями, зробленими людьми, щоб спільно знайти оптимальне рішення».

В результаті дослідникам вдалося розробити алгоритм, який дозволяє обчислювати необхідні параметри лише за кілька годин, в той час як раніше на цю роботу потрібен був місяць. Крім того, команда домоглась скорочення втрат енергії системи на 50% і, як наслідок, збільшення загальної енергії плазми, необхідної для подолання критичної точки початку реакції синтезу.

Результати роботи вчених були опубліковані в журналі Scientific Reports.

Разом з тим, інші приватні і державні компанії прагнуть стати першими, хто задіє термоядерний синтез в промислових масштабах. Експериментальне тестування технології вже проходить в рамках проекту Iter у Франції, роботи ведуться зі стеларатором Wendelstein 7-X (W7X) в Німеччині і реактором Tokamak ST40 у Великобританії. Також у цьому напрямку працює канадська General Fusion.

Джерело: theguardian.com

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: