Китай збирається запустити на орбіту 156 супутників для інтернету
6 Квітня , 2017
На підході електричний Genesis – Hyundai збільшує інвестиції в електромобілі
6 Квітня , 2017

Геоінженерія неба: страшно, але треба починати

Найбільший у світі експеримент по охолодженню планети за рахунок зміни атмосфери вже почався. Дуже важливо, щоб він тривав, каже Жаме Кашіо. Деякі вчені, що розробляють методи геоінженерної зміни атмосфери з метою охолодження Землі, вважають, що це дуже страшна ідея. На жаль, цю страшну ідею нам потрібно прийняти і використовувати незабаром.

Спроби керувати сонячним випромінюванням (SRM) ставлять завдання уповільнити більш катастрофічні аспекти підвищення глобальної температури за рахунок додавання частинок у верхні шари атмосфери, які зможуть відбити невеликий відсоток сонячного світла і потенційно уповільнити, зупинити або навіть повернути назад процес потепління.

Вчені Гарвардського університету ось-ось запустять проект для польових випробувань цієї ідеї і подивляться, чи вона зможе спрацювати насправді. Він буде проводитись в набагато менших масштабах, ніж необхідно для зміни планетарних температур, але все одно стане найбільшим у світі випробуванням цього методу. План полягає в тому, щоб розпорошити хімічні речовини, такі як карбонат кальцію, в стратосфері з повітряної кулі над Арізоною.

Дослідники геоінженерії докладають великі зусилля, щоб підкреслити, що цей метод, відносно швидкий в розгортанні й досить дешевий, не зможе стати постійним вирішенням проблеми глобального потепління. По суті, це буде кліматичний джгут, який зможе тимчасово зупинити висхідний потік температур і небезпек, які за ним слідують.

Небезпечна ідея

Само по собі SRM не зможе зупинити зростання атмосферного CO2 і не зупинить зростаюче підкислення океанів. Також, воно пов’язане з ризиками: можливі побічні ефекти для навколишнього середовища включають масивні посухи і порушені схеми опадів, не кажучи вже про те, що політичні втручання можуть бути небезпечними самі по собі.

Але, незважаючи на всі ці недоліки, ми можемо в кінцевому рахунку використовувати цей процес. Чому? Тому що зусилля зі скорочення викидів парникових газів на планеті проходять досить мляво і шанси стримати підвищення глобальної температури нижче небезпечного рівня — 1,5 градуси — вважаються малоймовірними.

Здається сумнівним, навіть, стримування потепління на рівні 2 градусів. І вчені-кліматологи вважають, що потепління вище 3 градусів Цельсія може призвести до «катастрофічних» і «апокаліптичним» наслідків.

Але чим довше ми чекаємо, не починаючи роботу, тим більша ймовірність того, що потепління перевершить поріг у 3 градуси навіть після того, як ми всерйоз ним будем стурбовані. Така затримка викликає одне серйозне ускладнення: відставання між дією і ефектом. Через різні геофізичні фактори, такі як накопичення вуглекислого газу в атмосфері, навіть, швидке скорочення викидів парникових газів, не призведе до негайного припинення підвищення температури.

Політичні наслідки

На планетарному рівні це означає, що наших зусиль може бути недостатньо, щоб підтримувати температуру на придатному для життя рівні. З точки зору політики, це означає, що мільярди людей і багато країн відчують серйозні зміни у своєму житті та економіці. Тільки уявіть собі, що почнеться, якщо ми скоротимо викиди вуглекислого газу в атмосферу, а температура продовжить рости і клімат — змінюватися.

В цьому і полягає важливість гарвардських випробувань, які можуть призвести до тимчасової паузи, яка могла б допомогти уникнути таких серйозних наслідків. Комплексне комп’ютерне моделювання показує, що SRM може стримати тепературу, і спостереження за реальними схожими природними явищами підтримують цю ідею, але ніхто поки не випробував цю ідею за межами лабораторії.

Нам потрібно зрозуміти, як це працює, і що більш важливо, як це може допомогти нам зустріти неминуче. І незважаючи на те, що повномасштабне розгортання SRM може здатися загрозливою перспективою, можливо, вона буде нашим єдиним варіантом і дозволить уникнути ще більш страшних наслідків.

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline