Робот-гіроскутер з’явиться у продажу цієї весни
8 Березня , 2018
Goodyear показала автомобільні шини, що виробляють кисень
9 Березня , 2018

Фінські вчені вперше зуміли створити квантову кульову блискавку

Хоча людство спостерігає явище кульової блискавки вже багато століть, до цих пір немає жодної незаперечнї моделі її роботи. А якщо зайти з іншого боку, подумали фінські вчені з університету Аалто, сконструювати щось схоже, а потім вже вивчати його характеристики? Їм вдалося отримати в лабораторних умови крихітну версію скірміона, квазічастинки, яка могла б стати платформою для перетворення в кульову блискавку або щось більше.

За основу в експерименті фіни взяли конденсат Бозе-Ейнштейна, настільки переохолоджену речовину, що її атоми фактично втратили енергію руху. Учені підібрали магнітне поле з такими параметрами, що при впливі на спіни атомів в центрі умовної моделі утворилося поле з нульовим зарядом. Після чого спіни атомів навколо нього розгорнулися і переплелися в подобу єдиної кільцеподібної структури. Це і є скірміон, квазічастинка, існування якої було передбачене ще в 1962 році.

Далі почалися експерименти, з яких зробили два важливі висновки. По-перше, скірміон можна переміщати і впливати на нього, при цьому кільце ніколи не розмикається, поки діє особлива структура магнітного поля. По-друге, для створення такого поля достатньо двох правильно підібраних протилежно циркулюючих електричних струми. Тобто, в теорії, надстійкий електромагнітний вузол може зародитися від розряду звичайної блискавки і залишитися існувати сам по собі – як в старовинних легендах.

Створена фінськими вченими квазічастинка має квантовий ефект, вона не існує без активації свого магнітного поля. Плюс лабораторний скірміон дуже крихітний, до «справжньої» кульової блискавки йому ще рости і рости. Але якщо ученим дійсно вдасться отримати такий об’єкт, та ще й в керованому вигляді, це буде означати прорив в технологіях контролю над плазмою і шанс на створення принципово нових видів реакторів.

Джерело

LEU
LEU

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: