Вчені створили автономні “автомобілі-роботи” мікроскопічного масштабу
3 Вересня , 2017
У США пройшли випробування нового космічного корабля
3 Вересня , 2017

Астрономи зареєстрували серію з 15 повторюваних швидких радіоімпульсів

Швидкі радіоімпульси (Fast Radio Bursts, FRB) стали головним болем для вчених-астрономів після того, як перший з них було зареєстровано близько 10 років тому. Ці надзвичайно потужні короткі імпульси радіовипромінювання можуть прийти з будь-якої точки простору, а їх походження неможливо пояснити ні одним з відомих людям явищ. І нещодавно загадковість природи швидких радіоімпульсів стала ще глибшою після того, як астрономи зареєстрували серію з 15 імпульсів, які прибули з одного і того ж джерела протягом декількох годин.
В даний час існує цілий ряд теорій про походження швидких радіоімпульсів. Джерелами цих сигналів можуть бути пульсари і магнетари – нейтронні зірки, які обертаються з великою швидкістю. Однак, у переважній більшості випадків сигнали пульсарів носять безперервний характер, в той час, як швидкі радіоімпульси є поодинокими. І, як у випадку з будь-якою іншою космічної аномалією, існує припущення, що швидкі радіоімпульси є “відлунням” роботи двигунів позаземних космічних кораблів, що працюють за рахунок радіовипромінювання.
Але найбільш достовірною з наявних теорій є те, що настільки високоенергетичний імпульс був вироблений в результаті якоїсь катастрофічного події, зіткнення чорних дір, нейтронних зірок або вибуху наднової. Однак, і це припущення “розсипалось” після реєстрації сигналів від джерела під назвою FRB 121102. За останні роки вчені зареєстрували близько 150 імпульсів різної потужності і тривалості і відстежили положення їх джерела, яким є карликова галактика, розташована в трьох мільярдах світлових років від Землі.
Быстрый радиоимпульс
Минулого тижня вчені зареєстрували небувалий сплеск активності джерела FRB 121102. 26 серпня 2017 року дослідники, що працюють в рамках проекту Breakthrough Listen, зробили запис серії з 15 швидких радіоімпульсів. За п’ять годин спостережень було зібрано понад 400 Тб даних, які охоплювали смугу радіоспектру від 4 до 8 ГГц. Вимірювання радіосигналів в такій широкій смузі дозволили з досить високою точністю обчислити відстань до джерела імпульсів і знайти деякі поки ще не дуже явні підказки щодо природи радіоімпульсів.
Аналіз зібраних даних виявив 15 сплесків, радіоімпульсів, частота одного з яких досягала позначки 7 ГГц, що набагато вище частоти всіх радіоімпульсів, зареєстрованих раніше. Виявлені сигнали були настільки потужні, що вчені Breakthrough Listen звернулись до інших астрономів з проханням проведення додаткових спостережень і отримання підтверджень високої активності джерела FRB 121102.
“Наявні в нашому розпорядженні дані, в тому числі і отримані нещодавно, не дозволяють розкрити таємницю походження швидких радіоімпульсів” – розповідає Вішал Геджджер (Vishal Gajjar), один з дослідників Breakthrough Listen, – “Проте, реєстрація серії радіоімпульсів дозволила переконатись у високій роздільній здатності інструментів нашого проекту, високій точності проведених вимірювань і я сподіваюсь, що ця загадка буде вирішена в не дуже далекому майбутньому”.

Першоджерело

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline