Скільки пластику виробило людство?
20 Липня , 2017
Як замінити кремній металом в транзисторах?
20 Липня , 2017

10 несподіваних фактів про НАСА

Події з життя НАСА пов’язані не тільки з космічними досягненнями. Перед вами 10 цікавих історій про НАСА, про які часом і говорити соромно. Але читати — смішно! Один тільки випадок з літаючими… гм… відходами чого вартий.

Крокодиловий конфлікт. Починаючи з 1968 року основний космічний центр НАСА — космічний центр Кеннеді — базується на острові Мерріт у Флориді. Проте лише 9% площі космодрому використовується за призначенням, а іншу територію займає заповідник дикої природи. Це означає, що гостями космічного центру деколи стають мешканці Національного парку. Всі подібні «туристи» не доставляють проблем співробітникам НАСА, окрім одного — американського алігатора. Місцеві водойми є прекрасним джерелом їжі для рептилії, і час від часу вони люблять ніжитись на сонці біля автостоянок, злітно-посадкових смуг або пішохідних зон. Крім того, що алігатор становить небезпеку для відвідувачів космодрому, можуть постраждати і самі крокодили: в даний момент вчені вивчають, чи наносять технології НАСА шкоду довкіллю та її диким мешканцям. А на відео, до речі, алігатор, знятий туристами під час туру по Космічному центру Кеннеді.

Пісні у виконанні Землі. У 2012 році НАСА випустило аудіозапис під назвою «Earthsong» («пісня Землі»), яку «заспівала» сама планета. Запис було зроблено двома космічними апаратами НАСА, які вивчають радіаційні пояси Землі (RBSP, відомі також як Van Allen Probes). Звуки Землі — це наслідок електромагнітного явища, викликаного хвилями плазми в радіаційному поясі планети. Вчені поетично назвали це явище «хором». За словами Крейга Клетцінга з університету Айови, який брав участь у створенні приймача EMFISIS для збору сигналів, саме так ми б чули радіаційний пояс, якби в наших вухах були вбудовані радіоантени.

Ідеальний купальник від НАСА. Пам’ятаєте скандальну історію з плавальними костюмами на літніх олімпійських іграх в Пекіні в 2008 році? Безпрецедентні результати показали плавці, одягнені в купальники LZR Racer: атлети побили безліч світових рекордів і завоювали 33 олімпійські медалі. Після олімпіади і слідуючого за нею чемпіонату Європи на короткій воді Міжнародна федерація плавання змінила вимоги до купальників, фактично заборонивши LZR Racer. Костюми LZR Racer спортивного бренду Speedo були розроблені спільно з НАСА: метою вчених було максимальне скорочення опору, для чого знадобились знання аеродинаміки співробітників НАСА. Понад 60 зразків тканини випробовувались в аеродинамічних трубах, і в результаті був створений плавальний костюм LZR Racer, який замість традиційного шва був «зшитий» методом ультразвукового зварювання. Загалом, просто космос, а не купальник.

Курс виживання для астронавтів НАСА — обов’язковий пункт у підготовці до польоту в космос. Так, вижити в космічному просторі — це півбіди, необхідно ще не загинути і на Землі, якщо при посадці щось пішло не так і космонавт виявився набагато дальше від запланованого місця приземлення. Навичкам виживання в дикій природі астронавтів навчають з 60-х років на авіабазах у Неваді і Панамі. Правда, поки що в історії НАСА саме сильне відхилення від курсу при посадці сталося з пілотом космічного корабля «Аврора-7» Малкольм Карпентером: капсула опинилась на відстані 400 км від тієї точки, де її очікували. Астронавта виявили протягом кількох годин. У цьому йому пощастило куди більше, ніж радянським космонавтам Олексію Леонову і Павлу Бєляєву, яким довелося дві доби провести в тайзі.

Вібровипробування,  проходять всі космічні апарати НАСА. Сильні вібрації під час запуску ракети не повинні стати на заваді, адже навіть один умовний погано закріплений гвинтик може призвести до катастрофи. Сучасні ракети випробовуються на найпотужнішому вібромайданчику, шириною 7 м і вагою 25 тис кг, на станції Plum Brook у найбільшій в світі термінальній вакуумній камері (SPF). Кожен модуль піддається десяткам тестів, перш ніж його допустять до польоту. Але в 60-і роки технології тестування були, м’яко кажучи, простіші: по суті, ракети струшували вручну методом «тягни-штовхай». Втім, краще один раз побачити — перед вами запис першого подібного випробування.

Погоду в будинку в НАСА створюють самостійно. НАСА розробляє і будує одні з найбільших апаратів у світі. Для цього, відповідно, їм потрібні величезні і високі споруди. Наприклад, будівлі вертикальної збірки (Vehicle Assembly Building, VAB), де збираються космічні кораблі, є п’ятою за висотою будівлею в світі. Внутрішній об’єм VAB становить 3,7 млн кубічних метрів. Через розміри VAB і вологий клімат Флориди НАСА зіткнулось з несподіваною проблемою — часом хмари починають формуватися в самому будинку. При складанні космічних апаратів, вартістю мільярди доларів, важлива кожна деталь, і подібні кліматичні примхи могли стати серйозною перешкодою для НАСА. Щоб побороти це явище, довелось створити спеціальну систему кондиціонерів, вагою 10 тисяч тон.

Неоплачений штраф за викидання сміття чекав свого часу 30 років. Skylab, перша і єдина національна орбітальна станція США, зійшла з орбіти і зруйнувалась в 1979 році. Точки падіння не згорілих частин станції змістились з передбачуваного курсу і впали в районі берегів західної Австралії. Австралійське графство Есперанс пред’явило НАСА рахунок в $400 за викид сміття, проте штраф було сплачено тільки 30 років потому, після того, як про цю історію розповіли каліфорнійським радіо.

Питання біовідходів в космосі завжди був проблемою для НАСА. Сьогодні космонавти користуються високотехнологічними вбиральнями, але так було не завжди. Ситуацію з космічними туалетами чудово ілюструє випадок під час місії «Аполлон-10». Капітан космічного корабля Томас Стаффорд виявив плаваючі по повітрю екскременти. Ця історія набула розголосу після розшифровки розмов на борту. З’ясування, кому з астронавтів належав настільки неприємний літаючий об’єкт, чи не затьмарили сам випробувальний політ до Місяця. До речі, ніхто з членів екіпажу не зізнався, і таємниця досі залишається нерозгаданою.

«Нюхач» — це посада при НАСА. Знайомтесь: Джордж Олдріч, офіційно його робоча позиція називається спеціаліст по хімічним речовинам. По суті ж Джордж є головним носом у НАСА: він повинен обнюхувати все, що НАСА збирається відправити в космос. Замкнутий простір і теплота підсилюють запахи, а можливості відкрити кватирку і провітрити приміщення у космонавтів не буде. Тому завдання «нюхача» — позбавити членів екіпажу від неприємних запахів під час польоту. Джордж Олдріч не єдиний: у НАСА служить цілий нюхальний загін. Його співробітники кожні чотири місяці проходять спеціальний тест на профпридатність — їм необхідно визначити по запаху вміст десяти банок.

Бунт на кораблі. Космічному кораблі! У 1974 році екіпаж Skylab 4 провів у космосі 84 дні — це досить тривалий термін для команди, і потрібно серйозна стресостійкість, щоб все пройшло як слід. Так, приблизно за місяць до закінчення місії екіпаж влаштував свого роду заколот: космонавти взяли собі незапланований вихідний день, відключивши всі засоби зв’язку з центром управління польотами і, замість звичної напруженої роботи, милувалися фантастичними пейзажами. Звичайно, ЦУП не було у захваті від такого сценарію, але цей політ став важливою віхою у дослідженні впливу космічних польотів на психіку людини. З тих пір НАСА, плануючи місію, особливо уважно ставиться до відпочинку космонавтів.

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
Inline
Inline